Пендаровски: Заедно напред за сигурна идина во НАТО и ЕУ, за инвестиции и повеќе пари кај граѓаните

Заедничкиот кандидат за претседател на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, денеска на трибина во Кичево, рече дека градот е пример за заедништво и сплотеност во различностите и ги повика граѓаните од сите етнички заедници да го искористат својот глас и да изберат напредок за сигурна идина во НАТО и ЕУ.

Пендаровски посочи дека тука многу добро знаат што значи заединштво, соживот и како тоа се одрзува на напредокот.

Затоа, како што рече, мнозинството ќе гласа за опцијата која ја носи Северна Македонија напред, а не како другата опција која сака да не врати назад во темното минато.

– Изминува последната недела, пред одлуката на изборите. Нашиот глас одлучува, дали Северна Македонија ќе оди напред кон сигурна иднина во НАТО и ЕУ или ќе се врати назад.  Дали ќе се определиме за опцијата која носи подобар живот, нови инвестиции, нови работни места, перспективи за младите. Вие знаете дека еден од најголемите проблем е  иселувањето на младите. Со поканата за НАТО и  ЕУ, стотици милиони евра, ќе бидат достапни и отворат нови перспективи младите  овде да живеат, да се вработат, нашите деца и внуци да се тука покрај нас, рече Пендаровски.

Пендаровски повика граѓаните од сите етнички заедници да го искористат својот глас, и да донесат одлука, во интерес на иднината на државата, сигурноста и стабилноста, да изберат напредок.

– За засилен економски раст, посилен развој на земјоделство и пристоен живот, да продолжиме заедно напред, рече Пендаровски.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]