Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција


Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за развој на добрососедски односи и соработка, истакна претседателот Стево Пендаровски, на денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас, кој престојува во посета на земјава.


 

Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу  Македонија и Грција, за европските и евроатлантските перспективи на Македонија, како и за состојбите во регионот. 

Претседателот Пендаровски, се посочува, се заблагодари за силната поддршка од Грција за почеток на претпристапните преговори на Македонија со Европската унија за време, и по последниот Европски Совет.

Во очекување на новата методологија за водење на пристапните преговори, Македонија е фокусирана кон интензивирање на реформскиот процес, со цел што поскоро отворање на пристапните преговори за членство со ЕУ, истакна претседателот Пендаровски, стои во соопштението.