Заев не обезбеди пари навреме, ќе плаќаме скапи камати, потребно е итно спроведување на антикризните мерки


Факти кои го одбележаа денот:

  1. Заев не обезбеди пари навреме. Сега бара 2 милијарди евра позајмица, банките не му даваат, пари нема, а ако земе каматите ќе бидат високи.
  2. Заев не ја прифаќа мерката за затворање на дупката во буџетот, која може да се затори преку преусмерување на 160 милиони евра од приватните пензиски фондови и издавање на државни обврзници преку Министерството за финансии.
  3. Буџетската криза во Македонија е пред коронавирусот, затоа што власта трошеше прекумерно, се делеа тендери и штанцаа партиски вработувања.
  4. Бизнис секторот апелира. Кризата со коронавирусот ќе биде потешка од економската криза во 2008 година, владата итно да обезбеди пари.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден - МИА
Вести

Партиите блиску до договор, да се искористи периодот на вонредна состојба за постигнување консензус

Скопје, 31 мај 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски вчера, по седницата на Советот за безбедност, откри дека партиите биле блиску до договор за датум за избори, но последните два дена, поради ситуацијата со коронавирусот […]

Изјава на претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски (во живо) - МИА
Вести

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Скопје, 31 мај 2020 () – Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Оваа одлука, како што рече Пендаровски по […]