Шекеринска троши милиони за ручеци, министрите не се откажуваат од своите плати, а граѓаните и бизнисот страдаат


Факти кои го одбележаа денот:

  1. Додека лекарите немаат маски и ракавици Шекеринска за само 4 дена потрошила 1 милион и 300 илјади денари за ручеци.
  2. Министрите и функционерите на власта не прифаќаат да работат без пари за време на пандемијата.
  3. Власта не реагираше навреме. Каматите на кредитите пораснаа за 2%. Државата ќе плати 2 милиони евра повеќе на секои 100 милиони кредит.
  4. Власта и понатаму ги игнорира антикризните мерки. Решенијата на СДСМ се на штета на граѓаните и бизнисот.
  5. За 4 дена најголема криза со Корона, власта потрошиле 8 милиони денари за патувања, репрезентации и ручеци.

 

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]

Бизнис

Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

31, Март, 2020, Скопје – Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, […]

Вести

Владата со втор пакет мерки за граѓаните и фирмите за увлажување на последиците од Ковид-19

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на ниво […]