Полковник Ковачки: Во Македонија мора да направиме систем во кој луѓето ќе мора да ги вреднуваме според резултатите а секој ќе си носи одговорност за сторено


Во Македонија мора да направиме систем во кој луѓето ќе мора да ги вреднуваме според резултатите а секој ќе си носи одговорност за сторено.

Импровизацијата која што функционерите на СДСМ предводени од Радмила Шеќеринска во Министерството за одбрана на Република Македонија ја прават, е опасна по безбедносниот систем.

Релативизирањето и дефокусирањето од сторено кривично дело за кое тврдам дека ќе има сериозни последици и во нашите односи со НАТО, е само на штета на државата.

Одговорност за ваквите постапки мора да има. Во најкус можен рок мора да изградиме систем каде што вакви аматери и нивните неодговорни постапки ќе бидат подалеку АРМ и од институциите на системот.

Високите стандарди на нашите сојузници тоа го бараат од нас, но пред се тоа е обврска кон македонските граѓани.

П.С. Задржете го нивото на политичка комуникација со аргументи, а не на лични напади. Јас ниеднаш не Ве опоменав дека носите гардероба од 2000 евра додека мојата војска оди во партали, а старешините од свој џеб купуваат хартија за печатење и тонери.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти

Скопје, 2 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, […]

ИЗБОРИ 2020: МИА ќе ги претстави програмите на учесниците на Предвремените парламентарни избори - МИА
Вести

ДИК со измени на Упатството за набљудување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) на денешното продолжение на вчера започната седница, донесе одлука за усвојување на изменето Упатство за набљудување на изборите, а беа избрани и неколку членови на Општински изборни комисии кои поради одредени […]

Умерен оптимизам кај научниците од Оксфорд за вакцината против Ковид-19 - МИА
Вести

Повеќе оздравени од дијагностицирани вчера, обновен сообраќајот на двата аеродрома

Скопје, 2 јули 2020 () – Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството […]