Неодговорноста и неспособноста на власта предизвикаа Македонија да биде втора по заразени од корона на Балканот


Факти кои го одбележаа денот:

1.Бројките загрижуваат, докторите голораки против корона вирусот. Македонија е на второ место на Балканот по бројот на заболени од корона вирусот.

2.Власта излажа минатата недела, СДСМ сакала да ја задолжи Македонија за 1.2 милијарди евра.

3.Џолев спротивно на препораките принудува лица да одат на суд, иако се во лоша здравствена состојба.

4.Министрите и функционерите на власта не се откажуваат од своите плати во време на криза.

 

 

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]

Бизнис

Баравме системски мерки за сите засегнати, а не делумна помош во криза

31, Март, 2020, Скопје – Сојузот на стопански комори се оградува од мерките објавени во вториот сет од страна на Владата, со појаснување дека од наша страна се бараа системски мерки за сите засегнати микро, […]

Вести

Владата со втор пакет мерки за граѓаните и фирмите за увлажување на последиците од Ковид-19

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на ниво […]