Макрадули и “Али Експрес” министерот веднаш да си поднесат оставка – Левица


Последната несмасна изјава на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули е вистински одраз на манипулативноста, безидејноста и крајно штетниот однос што Владата на СДСМ го има кон населението.

Во време кога Скопје и други македонски градови секојдневно се на врвот на листата на најзагадени градови и кога жителите се изложени на штетни влијание врз нивното здравје и живот, Макрадули наместо реализирање на предизборните ветувања, се обидува со трагокомични изјави да си го обели образот и да ја избегне одговорноста.

На жителите не им се потребни Али Експрес сензорите, а ниту спиновите финансирани од подземјето на Бихаќка, за да видат колку е загадено Скопје, Битола, Охрид, Кичево, Струмица и останатите градови. За жал сите ние секојдевно сме сведоци на оркестрираното труење и претворањето на градовите во големи концентрациони логори поради што секоја година умираат по 3.500 жители.

Оттука Левица повикува на одговорност. Редно е Јани Макрадули и “Али Експрес” Министерот за животна средина да покажат барем малку доблест и да си поднесат оставка. Тоа е најмалку што во моментов може да направат во интерес на жителите.


Дерковски: Им честитам на граѓаните, изборниот ден помина одлично, со мали исклучоци - МИА
Вести

ДИК: Одѕивот до 20:45 часот 50,86 проценти

– До 20:45 часот на гласање на денешните парламентарни избори излегле 922.678 граѓани со право на глас, односно одѕивот е 50,86   проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени се податоци од 3.466 од 3.480 гласачки места. […]

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес - МИА
Вести

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес

Скопје, 15 јули 2020 () – Излезноста со оглед на целата ситуација е задоволителна, оцени попладнево претседателот на Државната избона комисија (ДИК) Оливер Дерковски на прес-конференција. До 17 часот според податоците на ДИК на гласање […]

Вести

До 17 часот во Охрид гласале 41, во Струга 30 и во Дебрца граѓани 44 отсто од гласачите

Охрид, 15 јули 2020 () – На предвремените парламентарни избори до 17 часот во Охрид на гласање излегле 41,7 отсто од лицата со право на глас. – Гласањето се одвива непречено и без проблеми, граѓните […]