„Македонија-Блокира„: Филип Петровски обезбеди 16.300 потписи, поседуваме цврсти докази за криминалното спречување на кандидатурата на Петровски

Датум: 14 март 2019

Ја информираме јавноста дека реалната состојба со потписите за кандидатурата на д-р Филип Петровски воопшто не одговара на официјалната потврда што дојде синоќа од Државната изборна комисија.

Кандидатот на „Македонија-Блокира“, д-р Филип Петровски имаше многу повеќе од потребните 10.000 потписи, но, Државната изборна комисија по секоја цена го спречи да се најде на избирачкото ливче на 21 април како кандидат за претседател на Република Македонија.

Во периодот на припремата на кандидатурата на д-р Филип Петровски, односно, пред официјалното започнување на постапката за собирање на потписи, во интерните списоци на „Македонија-Блокира„ имавме 16.300 изјави на избирачи кои ќе се потпишат за кандидатурата на д-р Петровски, од кои 9.200 во земјата и 7.100 од нашинците во дијаспората.

Кога почна официјалното собирање на потписите, на сцена стапи ДИК и во заднина со повеќе противзаконити дејствија спречи да се собираат потписи за д-р Петровски.

Државната изборна комисија беше во законска обврска петнаесетиот ден од распишувањето на изборите да ги отвори сите 80 општински изборни комисии на територијата на Република Македонија како и 41 дипломатско-конзуларно претставништо во странство како избирачите би го давале својот потпис за д-р Петровски во законскиот рок од 15 дена.

Меѓутоа, се случи спротивното, ДИК не ги отвори сите 80-те општински изборни комисии на територијата на Република Македонија а не се отворија и не примаа формулари за потписи на д-р Петровски и 41 дипломатско конзуларно претставништво на Република Македонија во странство.

Одделни подрачни канцеларии на ДИК се отворија само првиот и последниот ден кога потписи собираа Гордана Силјановска, Стево Пендаровски и во последен момент Блерим Река. На првиот ден од собирањето ан потписи, формуларот на д-р Петровски е криен во фиоките и подметнувами се формуларите на Силјановска. Исто така, подметнувани се лажни форумулари кои не се потпишани од кандидатот д-р Петровски а кои по исполнување со потписи за д-р Петровски се фрлани и поништувани.

За сето наведено со кое е попречено активното избрачко право на д-р Филип Петровски да биде биран како и пасивното избирачко право на 16.300 избирачи кои имаат избирачко право и имале намера својот потпис да го дадат за кандидатурата на д-р Петровски и да бираат на изборите, „Македонија-Блокира„ поседува цврсти материјални и вербални докази.

Кризен штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори

Вести

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски  пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи […]

Вести

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ […]

Вести

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за шестмина мерки на претпазливост

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на […]

Вести

Рускоска за МИА: Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Според неа, станува […]

Вести

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е […]

Вести

Приведен Стевчо Јакимовски

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“ Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*