ОБСЕ загрижена за иднината на албанските портали

Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите, Арлем Дезир денеска изрази загриженост во врска со новиот систем за регистрација на интернет порталите во Албанија, кои доколку не бидат регистрирани им се заканува затворање.

На 15 октомври албанската Агенција за електронски и поштенски комуникации објави листа од 44 медиуми кои мора да бидат регистрирани во Националниот централен регистер и да бидат опремени со даночен идентификациски број во рок од 72 часа, кои потоа треба да биде објавен на интернет. Доколку тоа не го сторат во предвидениот рок, порталите ќе бидат затворени.

– Државите не треба да наметнуваат задолжителна онлајн регистрација на медиуми како предуслов за нивната работа, што може да има многу негативен ефект врз слободата на медиумите. Оваа практика, кога е имплементирана, може значително да го ограничи пристапот на јавноста до различни извори на информации и плурализам, како и да го поткопа правото на слобода на изразување и информации на интернет, оцени Дезир.

Тој ги повика албанските власти да ги разгледаат сите можни алтернативи за решавање на проблемот и да започнат сеопфатна дебата со релевантните актери на граѓанското општество и медиумите.

– Многу е важно да се обезбедат повеќе информации за прецизните цели на најавените мерки, како и за критериумите врз основа на кои се избрани овие 44 интернет портали, додава Дезир.

Понатаму, тој бара појаснување за правната основа за барањето за објавување на даночниот број на интернет порталите, како и за нивно затворање.

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите упати писмо до премиерот на Албанија, Еди Рама, за ова прашање и ја понуди својата правна помош.

Тој потсетува на препораките на неговата канцеларија за заштита на слободата на медиумите и слободата на изразување во регулативата за онлајн содржини во Југоисточна Европа, нагласувајќи дека секоја регулатива за онлајн содржини треба да ги земе предвид меѓународните обврски, вклучувајќи ги и оние од ОВСЕ.

Против ваквата одлука на Владата на Рама и Агенцијата, се изјасни и опозицијата, како и сопствениците на порталите, меѓу кои се и познатите Ботасот.инфо, Ноа.ал, Лајми.нет, Албпрес, Инсајдер.

Инаку, познатиот новинар и публицист Кастриот Мифтарај смета дека целта на Рама е преку порталите да затвори дел од телевизите.

– Пртисокот врз порталите е всушност притисок и врз телевизиите, бидејќи премиерот кога вели портали, мисли на телевизиите за да може да владее во мир, изјави Мифтарај по соопштувањето на одлуката на Владата.

Тој додава дека за дури 70 отсто од вестите кои ги објавуваат порталите извор се телевизиите.

Вести

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на морбили

Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството за здравство. Возраста на заболените се движи од осум месеци […]

Вести

Рудникот „Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени

Проектот за рудникот Иловица-Штука се развива и согласно измените на законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа изгласани во Собранието на Република Македонија, стои во изјавата на компанијата „Еуромакс ресоурцес“. Додаваат дека […]

Вести

Продолжуваaт протестите и неизвесноста во „Еурокомпозит“

Вработените и работниците прогласени технолошки вишок од прилепски „Еурокомпозит“ денеска на протест пред фабриката сметаат дека нема на повидок решение за нивните проблеми и најавуваaт протест в понеделник пред владата во Скопје. Во името на […]

Вести

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има 30 отсто изгореници по телото и префрлен е во болница. Според […]

Вести

Маас: Русија може да го спаси договорот ако се откаже од крстосувачките ракети

Русија може да го спаси Договорот за отстранување на ракетите со среден и краток дострел ако се откаже од своите крстосувачки ракети, кои се во спротивност со Договорот од 1987 година помеѓу САД и тогашниот […]

Вести

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и […]

Интересно

Распеани мајмуни прогласени за животни на годината во Зоолошката во Виена

Посетителите на виенската зоолошка градина „Шонбрун“ секој ден можат да уживаат во дуетот на мајмуните Рао и Сипура. Тие се од расата гибони, кои во животинскиот свет се нарекуваат и шумски пејачи. Тој загрозен вид животни […]

Интересно

Кристи Бринкли и на 64 години во одлична форма

Поранешниот супермодел Кристи Бринкли на настан во Њујорк се појави во бел мини-фустан со долги ракави. Инаку, таа има 64 години и е мајка на три деца од три брака. Бринкли во минатото беше мажена со музичарот […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*