ОБСЕ загрижена за иднината на албанските портали

Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите, Арлем Дезир денеска изрази загриженост во врска со новиот систем за регистрација на интернет порталите во Албанија, кои доколку не бидат регистрирани им се заканува затворање.

На 15 октомври албанската Агенција за електронски и поштенски комуникации објави листа од 44 медиуми кои мора да бидат регистрирани во Националниот централен регистер и да бидат опремени со даночен идентификациски број во рок од 72 часа, кои потоа треба да биде објавен на интернет. Доколку тоа не го сторат во предвидениот рок, порталите ќе бидат затворени.

– Државите не треба да наметнуваат задолжителна онлајн регистрација на медиуми како предуслов за нивната работа, што може да има многу негативен ефект врз слободата на медиумите. Оваа практика, кога е имплементирана, може значително да го ограничи пристапот на јавноста до различни извори на информации и плурализам, како и да го поткопа правото на слобода на изразување и информации на интернет, оцени Дезир.

Тој ги повика албанските власти да ги разгледаат сите можни алтернативи за решавање на проблемот и да започнат сеопфатна дебата со релевантните актери на граѓанското општество и медиумите.

– Многу е важно да се обезбедат повеќе информации за прецизните цели на најавените мерки, како и за критериумите врз основа на кои се избрани овие 44 интернет портали, додава Дезир.

Понатаму, тој бара појаснување за правната основа за барањето за објавување на даночниот број на интернет порталите, како и за нивно затворање.

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите упати писмо до премиерот на Албанија, Еди Рама, за ова прашање и ја понуди својата правна помош.

Тој потсетува на препораките на неговата канцеларија за заштита на слободата на медиумите и слободата на изразување во регулативата за онлајн содржини во Југоисточна Европа, нагласувајќи дека секоја регулатива за онлајн содржини треба да ги земе предвид меѓународните обврски, вклучувајќи ги и оние од ОВСЕ.

Против ваквата одлука на Владата на Рама и Агенцијата, се изјасни и опозицијата, како и сопствениците на порталите, меѓу кои се и познатите Ботасот.инфо, Ноа.ал, Лајми.нет, Албпрес, Инсајдер.

Инаку, познатиот новинар и публицист Кастриот Мифтарај смета дека целта на Рама е преку порталите да затвори дел од телевизите.

– Пртисокот врз порталите е всушност притисок и врз телевизиите, бидејќи премиерот кога вели портали, мисли на телевизиите за да може да владее во мир, изјави Мифтарај по соопштувањето на одлуката на Владата.

Тој додава дека за дури 70 отсто од вестите кои ги објавуваат порталите извор се телевизиите.

Вести

Најмалку 71 загинат и над 1.000 исчезнати во пожарот во Калифорнија

Најмалку 71 лице загинаа, а над 1.000 луѓе се водат како исчезнати во катастрофалниот пожар што беснее во северниот дел на американската сојузна држава Калифорнија, соопштија синоќа локалните власти. Како што јави ДПА, шерифот на […]

Бизнис

Годинава помалку договорени градежни работи во странство

Вкупната вредност на договорените работи на македонската градежна оператива во странство во периодот јануари-септември годинава изнесува 1.207.941.000 денари што е за 40.3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат податоците на Државниот завод за […]

Бизнис

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај нив сериозни активности се очекуваат и со интензивирање на гасификацијата […]

Бизнис

Промоција на директна авионска линија Охрид – Виена

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај сезонските, тоа ќе биде третиот директен редовен авионски лет што […]

Балкан

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија во обраќањето на крајот од третиот „Thessaloniki summit“, […]

Вести

Град Скопје: Почнува присилна наплата за неплатена фирмарина

Град Скопје соопшти дека во согласност со одредбите за присилна наплата од Законот за даноците на имот, почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на неплатена комунална такса за фирма (фирмарина) за […]

Вести

Трамп постхумно го одликува Елвис Присли со претседателски „Медал на слободата“

Гласот на Елвис Присли одекна синоќа во Белата куќа, кога за време на церемонија на врачување на „Медалот на слободата“ беше пуштена неговата песната „How Great Thou Art“. На церемонијата, Трамп им го врачи „Медалот […]

Интересно

Јапонец се венчал со виртуелна личност за 15.000 евра

Јапонец се оженил за виртуелна личност и тоа го чинело 15.000 евра. Негова „избраничка“ е холограмска верзија на Хацуне Мико, популарната тинејџерска ѕвезда во Јапонија. Акихико Кондо (35) организирал и прослава по повод „бракот“ со […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*