Николоски: Време е во Македонија да се одржат парламентарни избори


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во интервју за Прессинг ТВ, истакна дека ставот на партијата е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните претседателските избори, коишто се надева дека ќе се одржат заедно со парламентарните избори, затоа што смета дека е време во Македонија да се одржат парламентарни избори за да се дојде до промена на власта.

Тој вели дека ја повикува власта, односно владејачкото мнозинство во собранието ден поскоро да ја стави на дневен ред иницијативата која што ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе во собранието, со цел да може собранието да се произнесе.

-Се уште претседателот на собранието не ја става на дневен ред иницијативата што само по себе покажува дека бегаат од избори, затоа што не сакаат да се соочат со граѓаните и со мислењето на граѓаните на едни такви избори, вели Николоски.

Тој истакна исто така дека таквото бегање од избори нема да помогне на никого и затоа ги повикува да ја стават на дневен ред Иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на собранието и за формирање на техничка влада согласно моделот на формирање на техничка влада 100 дена пред избори и одржување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските избори.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]