Никола Димитров се сретна со неговиот колега од Грција, министерот Никос Коѕијас


Денеска (12 април 2018 година, четврток), во Вила Охрид, министерот за надворешни работи, Никола Димитров се сретна со неговиот колега од Грција, министерот Никос Коѕијас. На средбата која се одржа во отворена атмосфера, се разговараше за сите аспекти за разликата околу името.

Истовремено, средба имаа и работните групи од Република Македонија и Грција, составени од високи дипломати кои врз основа на напредокот што го направија на средбата во Виена, усогласија дел од текстот кој што се однесува идната соработка во неколку области.

Изјава на МНР Димитров: Почитувани претставници на медиумите. Ќе бидеме кратки, имаме време само за изјави иако сте во голем број. Имаме грижа на совест, меѓутоа ќе имаме прилика и за покласична прес конференција. Во овој многу убав сетинг, со убав поглед – иако не го фаќавме езерото од собата каде што разговаравме – имавме многу отворени и искрени разговори. Разговаравме за сите прашања кои што ја составуваат разликата околу прашањето на името. За дел од тие прашања има напредок, бидејќи се созреани. За дел се’ уште постојат разлики. Разговаравме прв пат за временската рамка и за чекорите од кои што доколку се постигне решение – како тоа ќе изгледа, како тоа ќе се имплементира. Ова беше разговор без надмудрување, со големо разбирање за потребите на другиот. Нашиот главен предизвик е како главните грижи на двете страни да ги составиме и да ја најдеме комбинацијата којашто ова ќе го обезбеди. Додека ние разговаравме имаа средба и работните групи составени од високи дипломати коишто врз основа на напредокот што го направија на средбата во Виена пред десетина дена практично го усогласија текстот за идната соработка во различни области; коишто работеа исто така на текст за спречување на иредентизмот од двете страни и коишто исто така работеа на преамбуларните параграфи од идниот билатерален договор. Ќе ги информираме за овие разговори нашите Премиери. Процесот продолжува. Има закажано во следниот период една квадрилатерална средба каде што ќе имам прилика да се видам со колегата Коѕијас, со Никос. Меѓутоа, ќе бидеме во контакт во следните денови и штом ќе имаме нешто конкретно за следниот чекор ќе ве информираме. Повели Никос.

Изјава на МНР Коѕијас: Прво би сакал да им се заблагодарам на преведувачите коишто ни го прават нашиот живот полесен на овие преговори. И да му се заблагодарам на мојот пријател Никола за извонредното гостопримство. Бидејќи секогаш кога се среќаваме дискутираме и за тешки прашања, и освен темите коишто ги решаваме постои и меѓусебно разбирање. Ќе се сретнеме во наредниот период. Сигурно е дека ќе се сретнеме на 3ти и 4ти Мај во Солун, а исто така ќе се сретнеме  на 11ти и 12ти Мај и таму ќе ја дискутираме иднината на Европа. Сакам да изразам благодарност на дипломатите на двете земји. На предметот коишто го имаат преземено ние забележуваме напредок. Посебно оваа рамка на заедничка соработка, но и на тоа тешко прашање кое се однесува на иредентизам. Како што сфаќате, колку што се доближуваме и ги решаваме нашите проблеми, остануваат помалку теми за решавање, но се сепак најтешките. Го направивме тој чекор што можевме да го направиме денеска, позитивен чекор, и секогаш се надеваме дека ќе успееме и најтешките проблеми да ги направиме полесни. Секако, бевме соочени со големите и тешките проблеми. Се обидуваме да решаваме проблеми кои се однесуваат на минатото и се предизвикани од други. Но таа е работата на дипломатијата. Ви се заблагодарувам на сите.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*