Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се залага за силна економија и за младина која ќе остане да живее тука


Мисајловски: Ќе ја намалиме невработеноста под 10 проценти - МИА

Скопје, 9 јули 2020 () – Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на Изборната единица 2, Владо Мисајловски смета дека економската ситуација во земјава е загрижувачка.

Како што што истакна вечерва во интервју за МТВ, многу мали и средни бизниси ќе ги затворат своите капацитети, а голем број граѓани ќе останат без работни места.

Мисајловски порача дека Владата треба директно да инјектира средства во малите и средните претпријатија.

-Владата мора да биде заштитник на малите и средните претпријатија од приватниот сектор и во нив директно да инјектира средства наместо да се расфрла со пари само кај одредена категорија луѓе за да ги задоволи моментално. Голем број граѓани опстојуваат од работата на малите и средните претпријатија. Доколку не ги стимулира фирмите и воедно младите кои работат тука, тогаш младите мора да ја бараат среќата надвор од државата. Ние не смееме тоа да го дозволиме, мора да овозможиме одлични услови за малите и средните претпријатија и со тоа младите луѓе да останат да работат и да создаваат во Република Македонија, рече Мисајловски.

Младите, додаде, сакаат просперитет, работа и подобар животен стандард.

-Сето тоа е можно само доколку македонската економија биде стабилна и силна, а со тоа ќе се овозможи невработеноста да падне под 10 проценти. Така младите нема да имаат потреба да ја напуштаат нашата земја, туку да останат и тука да создаваат, оцени Мисајловски.

Тој се осврна и на кампањата. Рече дека ВМРО-ДПМНЕ промовира конкретни проекти кои ќе го подобрат животниот стандард на граѓаните.

-СДСМ иако води негативна кампања исполнета со нечисти и нечесни игри, сепак тоа не ме заплашува. Често се случува да се појават возила кои ги следат функционерите на СДСМ, некои дури и се закануваат, но сепак тоа е матрицата на таа политичка опција. Во недостиг на квалитет и кадар, единствено нешто што останува е криминалот, заканите и уцените. ВМРО-ДПМНЕ не е како СДСМ и начинот на комуникација со народот не е со заплашување, туку со реални проекти за подобрување на животниот стандард, нагласи Мисајловски.

Граѓаните, според него, се разочарани од она што се случуваше изминатите речиси четири години.

-Иако секојдневните локални проблеми им се на прво место, сепак не можат да се помират со фактот на начинот на промената на уставното име, договорите за добрососедство со Бугарија и Грција, рекетот, криминалот и корупцијата. Тоа се работи кои македонскиот народ никогаш нема да ги заборави и за истите ќе ги казни СДСМ и Зоран Заев, заклучи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на Изборната единица 2, Владо Мисајловски.


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*