Мисајловски: Над 80 отсто од граѓаните се незадоволни од состојбата во правосудството


Мисајловски: Ќе ја намалиме невработеноста под 10 проценти - МИА

Скопје, 1 јули 2020 () – Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, кој е  носител на листата кандидати за пратеници во Втората изборна единица во гостување на ТВ 21 вечрева  рече дека во Македонија нема правда, туку само криминал и корупција.

– Сакам конечно сите криминалци да завршат таму каде што им е местото. И повторувам одговорност за сите без исклучок. Секој ден слушаме за рекет, за тоа како се организира прогон врз ВМРО-ДПМНЕ и врз други луѓе кои не размислуваат како оваа власт. Преку 80 проценти од граѓаните се незадоволни токму поради состојбата во оваа област. За тоа се криви сите политичари до сега. И доста зборуваме за оние крупни политички одлуки, обичниот граѓанин не може да заврши обичен процес низ сите оние лавиринти низ правосудството, рече Мисајловски.

Во нивната програма, рече, бараат испитување на потекло на имот на сите политичари и тоа мора веднаш да се направи. Но притоа, рече, да не се заборави дека високата корупција мора да се процесуира низ институциите, но не треба да се заборават граѓаните и нивните проблеми. Според него, власта досега можела многу да направи освен да гони една политичка партија.

Обракајќи се на техничкиот премиер, Оливер Спасовски, носител на листа на кандидати за пратеници во ИЕ 2, Мисајловски рече дека СДСМ е на власт, а се однесува како опозиција, прашувајќи го зашто не направиле ништо за овие три години на власт. Мисајловски укажа за да не се грижат граѓаните за иднината треба да гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, за да не бидат сведоци повторно на виртуелни проекти.


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*