Мираковска најави инвестиции во капацитетите на дојранските плажи


Мираковска најави инвестиции во капацитетите на дојранските плажи - МИА

Гевгелија,5 јули 2020 () – Во посета на општина Дојран денеска престојуваше Соња Мираковска, носител на кандидатска листа во ИЕ 4 од коалицијата „Можеме“. На средба со градоначалникот Анго Ангов таа разговараше за подобрувањето на условите за развој на туризмот и за отворање нови плажи на дојранското крајбрежје.

Тие ја посетија дивата плажа во селото Николич, во близина на границата со Грција, за која Мираковска рече дека е еден од бисерите на Дојранското Езеро.

-Во рамки на она што коалицијата „Можеме“ го нуди за развој на туризмот, Николич секако залужува повеќе инвестиции и повеќе внимание. Овде многу скоро ќе бидат развиени капацитетите кои ќе донесат туристи не само од Македонија, туку и од целиот регион затоа што местото има голем потенцијал во кој треба да вложиме средства и труд, рече Мираковска.

Градоначалникот Ангов рече дека веќе се обработува урбанистичкиот план и оти во скоро време дивата плажа во Николиќ ќе стане инвестициска зона во која ќе се постават туритички кампови. им/


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*