Мицкоски: Кризата со корона не поминува со пи-ар на Владата, семејствата во црно се завиваат, се губат човечки животи, не може ова да помине без одговорност


Мицкоски: Комисијата за заразни болести треба да каже дали има услови за избори - МИА

 

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 при што посочи дека власта никако да ја лоцира вината во себе, секогаш ја бара кај опозицијата и кај граѓаните, а тоа не е честито.

„Не сакам дека верувам во тезата дека граѓаните се виновни за ситуацијата. Надележните имаа безусловна поддршка, луѓето им ги дадоа сопствените животи на располагање, први влеговме во кризата, а не сме излегле од кризата. Соседите зборуваат за опоравување. Јас се чувствувам понижено од авторитетите кои ја имаа безрезервната поддшка. Требаа да повикаат помош, а тие се толку самобендисани“, истакна Мицкоски.

Според него има втор пик на првиот бран.

„Не може сега со пи-ар трикови да го обвинуваме народот. Народот безрезервно ги поддржуваше. Но, народот е мудар, те почитува но ако не е како што треба казнува. Што се случи, што направија, семејствата во црно ги завивја, се губат човечки животи, не може ова да помине без одговорност“, појасни Мицкоски.

Тој додаде дека е нелогично и тоа што го прават во ваква ситуација и говорат за избори.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти

Скопје, 2 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9, Дебар-6, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-9, Струга-14, Велес-3, Охрид-10, Кавадарци-3, Гостивар-7, Гевгелија-2, […]

ИЗБОРИ 2020: МИА ќе ги претстави програмите на учесниците на Предвремените парламентарни избори - МИА
Вести

ДИК со измени на Упатството за набљудување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) на денешното продолжение на вчера започната седница, донесе одлука за усвојување на изменето Упатство за набљудување на изборите, а беа избрани и неколку членови на Општински изборни комисии кои поради одредени […]

Умерен оптимизам кај научниците од Оксфорд за вакцината против Ковид-19 - МИА
Вести

Повеќе оздравени од дијагностицирани вчера, обновен сообраќајот на двата аеродрома

Скопје, 2 јули 2020 () – Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен на Министерството […]