Лидерот на Партијата за движење на Турците се сретна во Анкара со претседателот на Народното собрание


Претседателот на Партијата за движење на Турците (ТХП), пратеникот Енес Ибрахим во Анкара одржа работна средба со Претседателот на Големото народно собрание на Република Турција, Мустафа Шентоп.

На средбата Ибрахим изрази благодарност за силната поддршка на Република Турција и за солидарноста со Северна Македонија за интеграцијата во НАТО, со што се потврдуваат традиционално пријателските односи меѓу двете земји. И двете страни нагласија дека одличната соработка на двете земји треба да се интензивира во сите области, вклучувајќи ја економската, културната и образованата сфера.

Ибрахим исто така упати честитки за 100 годишнината од основањето на Големото народно собрание на Република Турција. 

Партија за Движење на Турците во Македонија


Балкан

Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

На Армијата на Србија днеска и беше испорачан првиот дел од рускиот ПВО систем Панцир С1. Тоа го потврди српскиот министер за одбрана Александар Вулин. Панцир С1 беше донесен со руски транспортен авион. Со таа […]

Балкан

Албанија повторно на „сивата листа“ за перење пари,министерката за правда бара повисоки казни

Албанија повторно се најде на „сивата листа“ за перење пари и други ризици од организиран криминал, од каде беше избришана во 2015 година. Според меѓународната агенција за следење на финансирањето на тероризмот (ФАТФ) додадени седум […]

Вести

Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

– На полноќ истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите за претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 12 април 2020 година. Печатените медиуми и интернет-порталите беа должни ценовниците да ги достават […]