ЛДП бара институционална разрешница со казни и вратени пари по ревизијата за работењето на СЈО
ЛДП го поздравува трансапрентниот начин на објава на Извештајот на Државниот завод за ревизија за работата на СЈО, каде беа утврдени низа неправилности во однос на исплатата на додатоците на специјалните обвинители од поранешното СЈО по основ на надоместоци.

Според Извештајот на ДЗР исплатени се вкупно 282.896.000 денари или околу 4,6 милиони евра, за кои ДРЗ тврди дека нема законско покритие.

Од Либералната демократска партија велат дека станува збор за огромна сума на пари и за сериозни обвинувања од страна на ревизорите.

ЛДП инсистира на институционално и темелно разрешување на случајот од извештајот на ДЗР и го повикува Основното јавно обвинителство во најкус можен рок да постапи во однос на наводите за незаконско работење на СЈО. Разрешувањето на овој случај, како што велат од партијата, е важно за довербата на граѓаните во функционирањето на правната држава и дека никој не е над законот.

„На нашата земја во моментов не и потребна улична демократија за решавање на проблемите, туку функционални институции и европски систем на правда и неказнивост. Затоа ЛДП до крај ќе инсистира преку институциите оние кои се огрешиле од законот да сносат последици. Порачуваме дека за овој случај ќе правиме јавен и политички притисок да има брза разрешница и ќе ги користиме сите институционални методи во таа насока. Нашите пратеници во Собранието ќе го покренуваат ова прашање преку пратенички прашања и други парламентарни средства се дури не се разреши, а покрај казните евентуално неправилно поделените средства да бидат вратени во буџетот на државата. Во Македонија мора заедно да изградиме силни независни државни институции по теркот на ДЗР. Во Македонија мора сите да работиме чесно“, велат од ЛДП.


Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Вести

Најмалку 37 полицајци и жандарми се повредени во судирите со демонстрантите во Париз

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди […]

Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*