Костадинов: Над 1.300 компании добија бескаматни кредити за справување со последиците од корона-кризата


Костадинов: Над 1.300 компании добија бескаматни кредити за справување со последиците од корона-кризата

Преку бескаматните кредити од кредитната линија Ковид 1 вкупно беа одобрени и исплатени 737 кредитни апликации на компании кои вработуваат над 6.500 лица, истакна портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Оваа линија беше наменета за компании од угостителската, туристичката и транспортната дејност, кои беа и први погодени од кризата.

Со кредитната линија Ковид 2, како што информираше Костадинов, одобрени биле 639 кредитни апликации на домашни компании кои вработуваат вкупно 11.325 лица.

Со тоа, со двете кредитни линии поддржани се над 1.300 домашни компании.

„Она што е важно да се напомене е дека најголем дел од поддржаните субјекти се микро компании кои вработуваат до 10 лица, што во реалноста значи дека државата во најголем дел застана зад семејните, мали бизниси кои се есенцијата на нашата економија“, рече Костадинов.

Тој истакна дека подготовката на четвртиот пакет антикризни мерки е при крај и реализацијата ќе започне во следниот период.

Костадинов: Над 1.300 компании добија бескаматни кредити за справување со последиците од корона-кризата е превземен


Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*