Христијан Мицкоски на средба со амбасадорот на Република Италија во Македонија


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со амбасадорот на Република Италија во Македонија, Карло Ромео.Мицкоски на средбата го запозна амбасадорот Ромео со видувањата за политичката состојба  и економските случувања во државата.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски истакна дека е сериозен проблем политичкиот прогон кој го спроведува власта кон политичките неистомисленици кој меѓу другото ја оддалечува државата од стратешките цели влезот на државата во ЕУ и НАТО.

На средбата се разговараше и за насилното носење на Законот за јазици кој е надвор од рамките на Уставот како и за неажурноста на Владата по однос на реформските процеси.

Законот за јазици преставува подривање на уставниот поредок, но и соживотот, и внесување на поделби во граѓанското ткиво на државата, времето потрошено на тоа, значи помалку внимание за клучните реформи кои треба да го направат животот на граѓаните поквалитетен, истакна Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски го информираше амбасадорот за загрижувачкиот застој во економијата кој се должи на недоволната посветеност и неспособноста на владата  да менаџира со државната каса.

На средбата се говореше и за понатамошно продлабочување на пријателството и соработката помеѓу двете држави како и интеграциските процеси. Мицкоски истакна дека стратешки приоритет на Република Македонија е членството на државата во ЕУ и НАТО, а на тој план Владата на СДСМ има неуспех во реализација на планот 369.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*