ЕНИСА: Кина, Русија и Иран предничат во економската шпионажа

Агенцијата за мрежна и информативна безбедност на Европската унија (ЕНИСА) предупреди дека е зголемен бројот на кибер напади со поддршка од држави.

Во извештајот на ЕНИСА за 2018 година се наведува дека Кина, Русија и Иран се најактивни држави во „економската шпионажа“.

Во документот се додава дека податоците што ги добиле покажуваат оти САД во 2022 година ќе станат нето извозник на нафта и природен гас.

Освен тоа, САД, според тие проекции, ќе влезе во трка со Русија за европскиот пазар.

Во извештајот исто така се наведува дека руските државни структури би можеле да ги финансираат шпионските кибер операции под изговор за заштита на околината, за да се спречи „трката за Европа“ во секторот на енергетиката, имајќи пред вид дека европскиот континент важи за еден од најголемите енергетски пазари.


Вести

Песков: Путин и Ким ќе се сретнат до крајот на месецот

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе се сретнат до крајот на месецот, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека не може да го каже точниот датум на средбата. […]

Вести

ТНТ: Сведочење на професорот Арсовски од Архитектонскиот факултет

Со сведочење на професорот на Архитектонскиот факултет во Скопје Владимир Арсовски, а со мало задоцнување, почна рочиштето за предметот „ТНТ“, за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Професорот Арсовски одговара на прашања […]

Вести

Вториот ден на Велигден 29 април неработен за сите граѓани

Вториот ден на Велигден, според православниот календар, 29 април 2019 година, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Министерството во исто време, на граѓаните од православна […]