Џонсон и Вардакар утре ќе разговараат за Брегзит


Британскиот премиер Борис Џонсон утре ќе се сретне со својот ирски колега Лео Вардакар на северозапад од Англија, потврдија од Даблин.

-Ова ќе биде прва средба во текот на која премиерите и нивните тимови ќе можат детално да разговараат за процесот што би обезбедил да се дојде до договорен Брегзит, соопшти владата на Ирска, а пренесуваат британските медиуми.

Џонсон сака Велика Британија да излезе од ЕУ на 31 октомври , но за тоа да се случи со двостран договор мора да се реши прашањето на границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска, која е членка на ЕУ.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]