Димовски: Да се дополнат нацрт-амандманите со кои ќе се одреди и нивниот рок на примена

На дебатата на Комисијата за уставни прашања за нацрт-амандманите на Уставот, пратениците од опозизиската  ВМРО-ДПМНЕ  упатија забелешка дека овој пакет Уставни измени се носи без консензус. Пратеникот и поранешен претседател на Собранието на РМ Трајко Велјановски рече дека уставот досега претрпел 32 амандмански измени и за разлика од овие измени, сите претходни биле донесени со консензус меѓу власта и опозицијата.

Велјаноски истакна дека со измените се предвидува менување на името дури 52 пати и дека тоа е правно и технички неприфатливо.

– Ако треба да се менува името во Уставот на педесет места направете го тоа како што треба со 50 амандмани, рече Велјаноски.

Според него, во оваа втора фаза од менување на Уставот, пратениците може само да поднесат предлози и мислења, а третата фаза кога ќе може да се поднесуваат амандмани ќе биде најтешка.

Во врска со заштитата на идентитетот, праша како е тоа можно да се заштити идентитетот кога ќе не викаат Северно Македонци.

Премиерот Зоран Заев му одговори дека не е државотворно ниту одговорно да се тврди дека ќе бидеме северномакедонци. Со договорот е потврдено дека остануваме Македонци. Правото на самоопределување ни е потврдено од светот.

Во однос на нормативниот дел, Заев рече дека сите кои ги консултирале рекле дека може да се оди со промена на секој од членовите во Уставот, но може и на овој начин да се реши. Додаде дека со евентуалната промена на член по член само би ја пролонгирала процедурата.

– Кога стапуваат на сила уставните промени е наша одлука. Тоа е и нормативно, исправно и е на барање на независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ што гарантира инклузивност на процесот, рече Заев.

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во текот на своето обраќање рече дека тој нема да ги поддржи промените ниту во оваа, ниту во третата фаза, бидејќи како што рече, ова Собрание нема легитимитет да го менува Уставот. Излезе со предлози како да се подобри текстот на нацрт амандманите.

Коментирајќи го нацрт-амандманот 33, Димовски рече дека барем уште на две места во преамбулата треба да не се оди со додава Северна на името Македонија. Предложи и дополнување на нацрт-амандманите со кои ќе се одреди и нивниот рок на траење.

-Ако сами велите дека може да има рок кога ќе почне да се применува целиот овој пакет на уставни измени дајте да ставиме и рок до кога ќе се применува и колку тоа во овој момент да ви изгледа смешно, фанатично и романтично, но ќе биде нишка кога некоја друга генерација ќе успее да направи малце подобар момент  отколку  ние сите заедно што сме успеале, рече Димовски посочувајќи ги како пример важноста на одлуките од АСНОМ кои важат повеќе од 70 години.

Вести

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на морбили

Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството за здравство. Возраста на заболените се движи од осум месеци […]

Вести

Рудникот „Иловица-Штука“ се развива согласно најновите законски измени

Проектот за рудникот Иловица-Штука се развива и согласно измените на законот за минерални суровини, кои на 9 јануари годинава беа изгласани во Собранието на Република Македонија, стои во изјавата на компанијата „Еуромакс ресоурцес“. Додаваат дека […]

Вести

Продолжуваaт протестите и неизвесноста во „Еурокомпозит“

Вработените и работниците прогласени технолошки вишок од прилепски „Еурокомпозит“ денеска на протест пред фабриката сметаат дека нема на повидок решение за нивните проблеми и најавуваaт протест в понеделник пред владата во Скопје. Во името на […]

Вести

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има 30 отсто изгореници по телото и префрлен е во болница. Според […]

Вести

Маас: Русија може да го спаси договорот ако се откаже од крстосувачките ракети

Русија може да го спаси Договорот за отстранување на ракетите со среден и краток дострел ако се откаже од своите крстосувачки ракети, кои се во спротивност со Договорот од 1987 година помеѓу САД и тогашниот […]

Вести

Европа се подготвува за хаотичен брегзит без договор

Државите од Европската унија трошат милиони, вработуваат илјадници работници и итно даваат секакви дозволи за да се справат со се поголемата веројатност дека на 29 март Велика Британија ќе ја напушти Унијата без договор, и […]

Интересно

Распеани мајмуни прогласени за животни на годината во Зоолошката во Виена

Посетителите на виенската зоолошка градина „Шонбрун“ секој ден можат да уживаат во дуетот на мајмуните Рао и Сипура. Тие се од расата гибони, кои во животинскиот свет се нарекуваат и шумски пејачи. Тој загрозен вид животни […]

Интересно

Кристи Бринкли и на 64 години во одлична форма

Поранешниот супермодел Кристи Бринкли на настан во Њујорк се појави во бел мини-фустан со долги ракави. Инаку, таа има 64 години и е мајка на три деца од три брака. Бринкли во минатото беше мажена со музичарот […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*