Димовски: Да се дополнат нацрт-амандманите со кои ќе се одреди и нивниот рок на примена

На дебатата на Комисијата за уставни прашања за нацрт-амандманите на Уставот, пратениците од опозизиската  ВМРО-ДПМНЕ  упатија забелешка дека овој пакет Уставни измени се носи без консензус. Пратеникот и поранешен претседател на Собранието на РМ Трајко Велјановски рече дека уставот досега претрпел 32 амандмански измени и за разлика од овие измени, сите претходни биле донесени со консензус меѓу власта и опозицијата.

Велјаноски истакна дека со измените се предвидува менување на името дури 52 пати и дека тоа е правно и технички неприфатливо.

– Ако треба да се менува името во Уставот на педесет места направете го тоа како што треба со 50 амандмани, рече Велјаноски.

Според него, во оваа втора фаза од менување на Уставот, пратениците може само да поднесат предлози и мислења, а третата фаза кога ќе може да се поднесуваат амандмани ќе биде најтешка.

Во врска со заштитата на идентитетот, праша како е тоа можно да се заштити идентитетот кога ќе не викаат Северно Македонци.

Премиерот Зоран Заев му одговори дека не е државотворно ниту одговорно да се тврди дека ќе бидеме северномакедонци. Со договорот е потврдено дека остануваме Македонци. Правото на самоопределување ни е потврдено од светот.

Во однос на нормативниот дел, Заев рече дека сите кои ги консултирале рекле дека може да се оди со промена на секој од членовите во Уставот, но може и на овој начин да се реши. Додаде дека со евентуалната промена на член по член само би ја пролонгирала процедурата.

– Кога стапуваат на сила уставните промени е наша одлука. Тоа е и нормативно, исправно и е на барање на независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ што гарантира инклузивност на процесот, рече Заев.

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во текот на своето обраќање рече дека тој нема да ги поддржи промените ниту во оваа, ниту во третата фаза, бидејќи како што рече, ова Собрание нема легитимитет да го менува Уставот. Излезе со предлози како да се подобри текстот на нацрт амандманите.

Коментирајќи го нацрт-амандманот 33, Димовски рече дека барем уште на две места во преамбулата треба да не се оди со додава Северна на името Македонија. Предложи и дополнување на нацрт-амандманите со кои ќе се одреди и нивниот рок на траење.

-Ако сами велите дека може да има рок кога ќе почне да се применува целиот овој пакет на уставни измени дајте да ставиме и рок до кога ќе се применува и колку тоа во овој момент да ви изгледа смешно, фанатично и романтично, но ќе биде нишка кога некоја друга генерација ќе успее да направи малце подобар момент  отколку  ние сите заедно што сме успеале, рече Димовски посочувајќи ги како пример важноста на одлуките од АСНОМ кои важат повеќе од 70 години.

Вести

Коцијанчич не сака да се меша во владеењето на правото во Република Македонија

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич уште еднаш повтори дека не може да коментира судски процедури кои се во тек и дека некои работи не се во надлежност на ЕУ. – Реагиравме, рековме дека се […]

Вести

Меј: Не сум „модерен Невил Чемберлен“

Британската премиерка Тереза Меј ги отфрли денеска обвинувањата дека претставува „модерен Невил Чемберлен“, премиер кој една година пред почетокот на Втората светска војна изјавувал дека обезбедил мир со Хитлерова Германија. Некои пратеници од Конзервативната партија […]

Вести

„Сите членови да доаѓаат пред Собрание“, „Сега е моментот” – смс пораки на рочиштето за „27 април“

Со изведување смс и вибер пораки меѓу учесниците на „крвавиот четврток” денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Рочиштето почна со читање […]

No Picture
Вести

Конзервативците собрале доволно потписи за недоверба на Меј, таа тврди дека ќе преброди

Британската премиерка Тереза Мај ги отфрли шпекулациите дека може да биде соборена од премиерската функција поради нејзиниот договор за Брегзит, јави Би-Би-Си. – Ќе го пребродам тоа, рече таа И покрај неколкуте оставки на министри […]

Балкан

Бошњаци иселеници бараат на Брнабиќ да и се забрани влез во БиХ поради изјава за Сребреница

Негирање на геноцидот во Сребреница и искривување на судските факти за најголемото злосторство после холокаустот во Европа претставува намерен и организиран напад врз вистината и правдата, државата БиХ и жртвите, предупреди денеска Конгресот на Бошњаците […]

Вести

Дејвис: Парламентот ќе го отфрли договор на Меј за Брегзит

Поранешниот британски министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека Парламентот ќе го отфрли договорот за Брегзит, а премиерката Тереза Меј ќе мора повторно да го преразгледа. – Мислам дека договорот ќе биде отфрлен од страна […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Интересно

НАСА објави снимки од нов огромен глечер на Антарктикот

Парче мраз сo површинa oд oкoлу 220 километри квадратни, пред еден месец се одвои од глечерот Пајн Ајланд на Антарктикот, соопшти НАСА објавувајќи фотографија направена при движење над огромната ледена површина. Глечерот „трипати поголем од […]

Интересно

НАТО: Опрема што ја носи норвешки снајперист за да преживее (ВИДЕО)

What does a 🇳🇴Norwegian sniper carry with him so he can survive out in the ❄️cold for at least 7 days? #WeAreNATO #Norway #TridentJuncture pic.twitter.com/mRDGlHSLD1 — NATO (@NATO) November 14, 2018

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*