Димитров на средба со државниот секретар на финското МНР Мати Антонен


Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба со државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Република Финска, Мати Антонен, кој денес е во работна посета на Република Македонија.

На средбата, министерот Димитров истакна дека континуираната поддршка од Финска за евроинтеграциите на Република Македонија, е од посебно значење за земјата и претставува поттик за Владата да продолжи и понатаму посветено да работи на исполнување на сите неопходни критериуми за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ, посочи македонскоот МНР во соопштение.

Министерот Димитров и државниот секретар Антонен искажаа уверување дека Првата меѓувладина конференција меѓу Република Македонија и ЕУ, ќе биде одржана токму за време на финското претседавање со Советот на ЕУ, следната година.

Вести

Армијата на Република Северна Македонија го одбележува 27-от роденден

– Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. На свечената церемонија на 27-от роденден на […]

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]