ДИК: „За“ гласале 91,25 отсто, „против“ 5,82 од обработените над 85 проценти


– Државната изборна комисија вечерва на прес-конференција соопшти дека на референдумското прашање „за“ гласале 500.323 или 91,25 проценти, а „против“ 31.886 граѓани или 5,82 проценти.

Излезеноста, според досега обработените 85,71 процент од избирачките места, е 36,11 проценти.

Претседателот на ДИК Оливер Дерковски информира дека вкупниот број на важечки ливчиња е 532.218, на неважечки 16.073 и неупотребенеи е 969.993.

– обработен е висок процент на пристигнати резултати. Сметам дека во многу краток рок ќе ги добиеме и останатите резултати и јавноста ќе може за кратко време да ги има комплетните нефоцијални резултати затоа што официјални ќе бидат кога ќе ги пребереме сите записници и кога ќе изминат роковите за приговори. ДИк во законски предвидените рокови во текот на утрешниот ден ќе ги објави и официјалните резултати, рече Дерковски.

Прашан за оценка дали референдусмот е успешен или не, Дерковски рече дека согласно законот за да биде успешен референдумот треба да има излезеност од 50 проценти плус еден глас и дека мнозинството треба да се изјасни „за“.

– Согласно неофицијалните резултати повеќе од 85 проценти преброени гласови јасно е дека еден од условите не е исполнет и на референдумот не е донесена одлука, појасни Дерковски.


Вести

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е […]

Вести

Гутереш за Либија: Да се реагира неодложно и одлучно

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот […]

Вести

Средба Ердоган – Путин во Берлин

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија. Ердоган се обрати во делот на состанокот […]