Дијалог за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор 2017–2022


Институтот за европска политика – Скопје (ЕПИ) денеска организира дијалог за политики „Имплементација на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор 2017–2022 година“.

Како што соопшти организаторот, целта на овој дијалог е да придонесе кон подобро спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор преку конкретни препораки за подобра имплементација на предвидените мерки.

Од дијалогот ќе биде подготвен документ со клучни препораки кои понатаму ќе бидат споделени со сите релевантни чинители.  Забелешките и препораките од овој дијалог ќе бидат составен дел од полугодишниот извештај од Следење на стратегијата за реформа на правосудниот сектор кој го подготвуваат Институтот за европска политика и Асоцијацијата за развојни иницијативи – Зенит.

Како што е најавено, предвидени се обраќања на министерка за правда Рената Дескоска,
претседателот на Судски совет Киро Здравев, претседателот на Советот на јавните обвинители Ацо Колевски, претседателот на Здружението на судии Џемали Саити. Ќе се обратат и повеќе универзитетски професори и судии.


Вести

Нови 247 случаи на КОВИД-19, оздравеле 321, починале 15 лица

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, регистрирани се 247 нови случаи на КОВИД-19, оздравеле 321 пациент, а починале 15 лица, сите во болнички услови. Од новорегистрираните случаи, во […]

Вести

Владини одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на УО на повеќе ЈП и АД

Владата на денешната седница донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва во сопственост на Владата на Северна Македонија, врз основа на предлозите на […]

Бизнис и економија

Бензините поевтинуваат за половина денар, цената на дизелот останува иста

– Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со […]