Даути: На 15 јули да гласаме за еднаква држава


Даути: На 15 јули да гласаме за еднаква држава - МИА

Скопје, 5 јули 2020 () – Кандидатката за пратеник од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Илире Даути, заедно со другите кандидати од шестата изборна единица, денеска одржа средби со жителите на селата Теновци, Радиовци и Милетино во Општина Брвеница.

Даути повика на поддршка за програмата „Држава за сите“, која обезбедува целосна еднаквост меѓу граѓаните. Го истакна „недостигот на инвестиции во албанските области од претходните влади“.

-Беа направени бројни инвестиции во области каде што нема Албанци, додека јавниот долг кој се зголемува секој ден, неправедно ги оптоварува албанските граѓани. Шест милијарди евра е јавниот долг. Дури и децата родени деновиве се оптоварени со јавен долг од 3.000 евра, без никаква вина. Би било разумно да се влезе во долг доколку ова се стори за инвестирање, би било од корист за нас. Но, неправедно сме оптоварени со долг, затоа што инвестициите се насочени на друго место, додека ние исто така го сносиме долгот, рече Даути од Коалицијата АА – ААА.

Даути ги покани жителите од оваа област да гласаат на 15 јули за промена со заокружување на бројот 5 на гласачкото ливче.


НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени - МИА
Бизнис

НБ ја затвори Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Скопје, 12 август 2020 () – Народната банка денеска ја затвори банката Еуростандард АД Скопје поради неисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, затворањето на Банката воопшто нема да ја доведе […]

Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*