Дафина Стојаноска: Сите етнички заедници ја препознаваат нашата победа


Дафина Стојаноска: Сите етнички заедници ја препознаваат нашата победа - МИА

Тетово, 1 јули 2020 () – Носителката на листата на коалицијата „Обнова за Македонија“ за шестата Изборна единица Дафина Стојаноска заедно со Фуркан Чако од турското национално движење се сретна со граѓаните во населбата Тетовчанка.

Таа исткана дека турската заедница тука дава силна поддршка на оваа коалиција.

– Ни приоѓаат верувајте не само Македонците и Турците, туку и другите етнички заедници кои живеат во Тетово и сите масовно препознаваат од каде ќе надојде најголемата победа досега за Македонија и за она што ВМРО – ДПМНЕ наназад 30 месеци чекаше и се бореше да стигне. Веќе сме на прагот на победата. Нашата победа ќе биде уште поголема затоа што нашите сожители Турци како жители на една држава во која ја почитуваат државноста, се слуша химната на државата, се зборува мајчиниот јазик, а како државници на Македонија ја почитуваат и својата држава во која живеат. Заедно со нив се обвзуваме дека ќе ја донесеме обновата на нашата татаковина Македонија, истакна Стојаноска.

Во текот на денот таа оствари средба со членките на Унијата на жени при ВМРО – ДПМНЕ од Тетово. ас/цр


Над девет милиони во светот оздравени од Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, оздравени 127 пациенти

Скопје, 7 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти, соопшти попладнево Министерството за здравство. Од […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Скопје, 7 август 2020 () – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните. – Сојузот на синдикатите […]

Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*