Анкета: 60 проценти од Американците не го поддржуваат Трамп


– Незадоволството на Американците од претседателот Доналд Трамп е на нов максимум откако најнова анкета покажа дека 60 отсто не ја поддржуваат неговата работа во Белата куќа.

Од тие 60 отсто незадоволни, во анкетата на Еј-Би-Си Њуз и „Вашингтон пост“, 53 отсто силно не го одобруваат однесувањето на Трамп.

Анкетата покажува и дека истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер има широка поддршка од Американците, додека половина испитаници го поддржуваат Конгресот да инцира постапка за отповикување на претседателот.


Вести

„Рекет“ одложен за 27 јануари, не дојдоа адвокатите на Јанева

– Судењето за случајот „Рекет“ се одложува за 27 јануари 2020 година откако на денешното рочиште поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева повторно се појави без своите бранители, адвокатите Дељо Кадиев и Ирена Фрчковска. Со […]

Балкан

Екатерини Сакеларопулу, новата претседателка на Грција

– Барањето за поништување на Договорот од Преспа; присуството на деца бегалци во училиштата; државјанство за децата родени во Грција од родители кои не се Грци; религијата во личните карти во Грција, се само дел од […]

Вести

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од сите пратеници

– Работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а […]