Ангеловска и Брнз онлајн разговараа за економската ситуација во земјава во услови на КОВИД-19 кризата


Ангеловска и Брнз онлајн разговараа за економската ситуација во земјава во услови на КОВИД-19 кризата - МИА

Скопје, 12 мај 2020 () – Министерката за финансии Нина Ангеловска оствари онлајн средба со амбасадорката на САД во земјава Кејт Брнз со која разговараше за актуелните случувања во економијата и справувањето со последиците од КОВИД -19, како и за идните иницијативи на САД за помош и поддршка на приватниот сектор и јакнењето на граѓанското општество.

На состанокот, како што соопшти Министерството за финансии, Ангеловска информирала и за тековната состојба на економијата и соочувањето со КОВИД -19 кризата. Таа посочила дека земјата веќе ги реализира двата сета антикризни мерки за кои има голем интерес, како и дека во подготовка е нов сет  мерки, кои ќе бидат дизјанирани во насока на поддршка на стопанството во периодот на опоравување.  

Од двете страни е афирмирано долгорочното пријателство меѓу двете земји и поддршката што САД ја дава на земјава во сите сфери на нејзиниот развој.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]