Агенцијата McLaughlin & Associates: ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи на престојните избори


Една од најпознатите агенции во САД DBC Danube bussines consulting (Mc Laughlin) која, помеѓу останатото, е дел од тимот за истражување на јавното мислење и односи со јавност на американскиот претседател Доналд Трамп објави анкета, најголема позната досега со скоро 6.000 испитаници, за парламентарните избори во Македонија.

Анкетата е правена во јуни, минатиот месец, и тоа одделно за секоја изборна единица што ја прави најпрецизна од сите анкети кои дисега се објавени во Македонија.

Ви ги пренесуваме резултатите од анкетата онакви какви шо се изворно. Во 5 од 6-те изборни единици ВМРО ДПМНЕ води и би оствариле убедливи победи пред коалицијата СДСМ-Беса. Крајниот резултат би бил најмалку 8 пратеници или повеќе предност за ВМРО ДПМНЕ и можност Мицкоски да одбира дали ќе прави власт во коалиција со Алијансата на Села или ДУИ на Али Ахмети.

Тоа се резултатите оа американската анкета по изборни единици, а еве ги резултатите генерално според поддршка за партиите

 


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*