„Афтонбладет“: Постигнат договор за формирање нова влада на Шведска

Социјалдемократската работничка партија (САП) на вршителот на должноста шведски премиер Стефан Ловен постигна договор со Партијата на центарот и Либералите за формирање нова Влада на Шведска, предводена од лидерот на социјалдемократите, со што е најден излез од политичкиот ќорсокак во кој западна земјата по изборите одржани лани во септември, тврди во денешното издание весникот „Афтонбладет“.

На септемвриските избори, ниту еден од двата големи блока – левоцентристичкиот предводен од САП на Ловен и десноцентристичкиот на чело со конзервативната Умерена партија (М), не обезбедија мнозинство во Парламентот, со што Шведска повеќе од четири месеци е без нова влада.

Партијата на центарот (Ц) и Либералите (Л) досега беа дел од блокот предводен од конзервативците на Улф Кристершон, но одбија да ги поддржат неговите обиди за формирање малцинска влада, која би зависела од поддршката на екстремо десничарската и антимигрантска партија Шведски демократи (СД).

Според „Афтонбладет“, новата влада на Ловен би била малцинска составена од неговата САП и Еколошката партија на зелените (МП), но при нејзиниот избор би била поддржана од центристите и либералите.

Весникот сепак посочува дека засега е неизвесно дали сите пратници на Партијата на центарот и на партијата Либерали, би го поддржале ваквиот договор.

Информациите на „Афтонбладет“ за постигнатиот договор засега официјално не се потврдени од ниту една од посочените партии. Партијата на центарот не била достапна за коментар, а портпаролите на Либералите и на социјалдемократите одбиле да ги коментираат тврдењата на весникот.

Вести

Ново привремено затворање на патот Качаник – граница со Македонија

Министерството за инфраструктура на Косово информира дека поради изведување градежни работи на автопатот Приштина – Скопје, привремено ќе биде затворен регионалниот пат Качаник – Генерал Јанковиќ, односно до преминот Блаце на границата со Македонија, јави […]

Балкан

Турски воени авиони го пресретнале хеликоптерот со кој патувал Ципрас

За време на патувањето на премиерот на Грција, Алексис Ципрас кон островот Агатониси, што се наоѓа во близина на Турција, по повод грчкиот национален празник, турски воени авиони го нарушиле грчкиот воздушен простор и го […]

Вести

Утврден редоследот на кандидатите за градоначалник на Охрид, Ново Село и Дебар

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под кои ќе се најдат нивните кандидати на гласачкото ливче. Предвремените […]

Вести

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење (видео)

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, […]

Вести

Неофит: Ќе направиме се за целосна радост на нашите македонски браќа

Бугарската православна црква ќе продолжи да помага за решавање на статусот на македонската црква, најави денеска бугарскиот патријарх Неофит. – Важно беше да се утврди името на државата и верувам дека постепено ќе одиме кон […]

Вести

Продолжува судењето за „Титаник“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во врска со изборни нерегуларности. Претседател на судечки совет е судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е […]

Интересно

Џенифер Лопез и Алекс Родригез во реклама за очила за сонце

Новопечените свршеници Џенифер Лопез и Алекс Родригез се поврзаа и во модниот свет, за новата кампања за очила за сонце на брендот Квеј Австралија. – Квеј Австралија е еден од моите омилени брендови откако ги […]

Интересно

Безжичните слушалки на Епл може да предизвикаат рак

Безжичните слушалки Ерподс на Епл, како и другите безжични додатоци на паметните уреди, може да предизвикаат рак, сметаат стручните лица од Универзитетот Беркли. Според д-р Џоел Московиц, тие технолошки уреди „комуницираат меѓу себе користејќи поле за […]

Вести

Смартфон кој издржува 50 дена со едно полнење (видео)

Новиот паметен телефон на релативно непознатата компанија Авенир телеком, може да издржи и 50 дена со едно полнење, а се вика „Енерџајзер пауер макс П18-К“. Уредот има бaтepијa oд 18.000 милиампер-часови што му го дозволува тоa, […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*