500 граѓани ги загубија животите заради неспособноста и незаинтересираноста на Заев и Филипче да се справат со коронавирусотРечиси шест месеци откако Република Македонија е зафатена со пандемијата предизвикана од Ковид-19 вирусот, а Владата предводена од СДСМ и Заев се уште немаат ниту стратегија, ниту начин како да се справиме со истата.

Иако од почетокот на пандемијата на прес конференциите од страна на Министерството за здравство и министерот Филипче слушаме дека државата добро се справува со вирусот и будно се следи ситуацијата, сепак секојдневните бројки од самиот почеток, па се до сега, покажуваат дека не само што Владата нема никакви мерки за справување со кризата, туку има кренато раце од ситуацијата и граѓаните се оставени сами на себе.

Првичните бројки на заболени од вирусот кои што се предвидуваа беа околу 2000 заболени, за денеска да сведочиме на фрапантна бројка од над 11000 заболени и за жал околу 500 починати.

Република Македонија стана Ломбардија на Балканот. Поразителен факт е што Владата нема стратегија, ниту пак некаков план за да ја сопре пандемијата, а по нивните тврдења, велат дека допрва доаѓа вториот бран на корона вирус во државата. И по неколку месеци борба со пандемијата, здравствените работници сеуште укажуваат на тоа дека е потребна заштитна опрема која е неопходна за нивното секојдневно работење, односно во борбата со ковид вирусот, но Филипче и Заев тоа не го сметаат за приоритет.

Тоа доволно кажува за неспособноста, неангажираноста и немањето ниту знаење, ниту идеја за претстојниот период со здравствената криза. Животот и здравјето на граѓаните кои што пред предвремените парлементарни избори беа најважно за СДСМ, сега одеднаш не се ниту во втор план.

Најголеми жртви на неработењето и манипулациите на СДСМ се здравствените работници кои од првиот ден се на првата борбена линија со ковид вирусот и граѓаните кои што за жал се оставени сами на себе.

На сето ова мора да му дојде крај, а за последиците да се сноси одговорност!

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*