Фотографии од црквата „Свети Ѓорѓија“ од 2016 година јасно покажуваат како ВМРО-ДПМНЕ се грижеше за културното наследство


Колку ВМРО-ДПМНЕ навистина се грижеше за црквата „Свети Ѓорѓија“ доволно покажуваат фотографиите во прилог, направени во октомври 2016 година, на кои јасно се гледа дека црквата има активни пукнатини поради лизгањето на теренот по проблематичните археолошки истражувања, поради руинираниот и дотраен покрив во опасност е од прокиснување, а кај дел од фреските забележливи се знаци на избледување.

За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се трошеа за лажен барок, криминални тендери и споменици, Владата предводена од СДСМ го запира пропаѓањето на црквата „Свети Ѓорѓија“ и вложува во заштита и промоција на вистинското културно и историско наследство.


Вести

Почина Амди Бајрам, лидерот на Сојузот на Роми

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам утрово почина на 64-годишна возраст. Информацијата за МИА ја потврдија од Сојузот на Роми. Дел од медиумите јавија дека тој починал во приватна клиника. Бајрам имаше проблеми со […]

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*