Николоски: Законот за употреба на јазиците е неуставен и раѓа нови поделби во општеството


Амандманите кои што ги поднесовме за законот за употреба на јазиците имаат цел, не се случајно поднесени.  Ние три пати пред да ги поднесеме побаравме да се формираат работни групи во кои ќе учествуваат претставници на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, експерти, Македонската академија на науките и уметностите и претставници од Кабинетот на Претседателот , во кои што ќе изработиме закон во рамки на Уставот, кажа Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во вечерашното гостување во емисијата „Анализа“ на Телевизија 24.Според Николовски овој закон за употреба на јазиците, донесен без опозицијата е неуставен кој што раѓа нови поделби во Македонија и кој што не е корисен ниту на Македонците, ниту на Албанците.

Ако ние сакаме да градиме едно општество во кое што ќе живееме сите, не смееме да носиме решенија кои што ќе бидат на штета на било кого. Овој закон е на штета на добрите односи помеѓу Македонците и Албанците, потенцираше Николоски.

Николоски додаде дека законот не им е во корист ниту на Албанците и како што рече тој е против мнозинството да го мајоризирање малцинството, но исто така е против малцинството да го мајоризирање мнозинството.

Според него поднесување на амандманите за било кој закон во Собранието е право на секоја политичка група. Тој истакна дека е за употреба на албанскиот јазик но само од страна на Албанците, додека е против наметнување на албанскиот јазик на граѓаните кон не го зборуваат, бидејќи тоа е наметнување а не право.

Николоски кажа дека ВМРО-ДПМНЕ се спремни да седнат, да разговараат и да изготват ново законско решение, кое што ќе биде во рамки на Уставот и кој што ќе биде поддржан од страна на граѓаните.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*