Катругалос изразува уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот


Грчкиот заменик министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека евентуалното постигнување договор за прашањето за името е од национален интерес на Грција и изрази уверување дека ќе ја добие потребната поддршка во Парламентот.

– Не знам дали ќе постигнеме договор, но не се сомневам дека ако дојде до тоа, ќе биде прифатен од мнозинството во Парламентот, рече Катругалос за радиото „Реал ФМ“.

Тој изрази надеж дека зад евентуалниот договор за името ќе застане и владиниот коалициски партнер Независни Грци.

Во однос на можното решение, Катругалос рече дека Атина сака да се најде „име што нема да биде извор на иредентизам и колку што е можно повеќе да прави разлика меѓу соседната земја и историската грчка Македонија, и затоа смета дека словенско име е добро решение“.


Вести

Три медицински сестри од ГАК позитивни на Ковид-19, а доктор и директорката се во самоизолација

– Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката на Клиниката, Викторија Јовановска се во самоизолација поради заболени […]

Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*