Државниот секретар Виктор Димовски на средба на Мешовитата македонско-косовска експертска комисија во Приштина


Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски, ја предводеше македонската делегација на состанокот на Мешовитата македонско – косовска експертска комисија за отворање на нов Заеднички граничен премин наменет за меѓународен патен сообраќај “Белановце – Станчиќ”, кој се одржа 7 и 8 февруари 2018 година во Приштина.

На состанокот, двете делегации информираа за тековните активности поврзани со издавањето на одобрение за градба на заедничкиот објект на овој Граничен премин. Воедно, беше постигнат договор и за претстојните чекори кои ќе овозможат побрзо започнување со изградба на објектот кој е од значење за населението од двете страни на границата.

 

За време на престојот во Приштина, Димовски оствари средба и со генералниот секретар во косовското Министерството за надворешни работи Фитим Садику, како и со Алберт Вецка, Претседател на Друштвото Горани Македонци кои живеат во Косово.


Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието - МИА
Вести

Изгласани измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, нови мерки во борбата против Ковид-19

– Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, […]

Вести

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во изминатиот ден 142 скопјани закрепнале, покажуваат последните официјални податоци. […]

Вести

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-422, Куманово-28, Дебар-10, Штип-25, Прилеп-28, Тетово-64, Струга-10, Велес-38, Битола-29, Охрид-26, Кавадарци-9, Гостивар-23, Гевгелија-13, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*