Зошто папараците се повеќе ги тужат познатите личности

Би-Би-Си – Лондон

11 февруари 2019

Познатите личности и папараци-фотографите, се разбира, имаат многу лош однос, но тој во последно време е дополнително искомплициран.

Ѕвездите веќе подолго време се жалат на папараците, кои демнат зад грмушки и „висат на бандери“ за да ги „фатат“ без шминка.

Сепак, во последно време има многу жалби и од другата страна.

Против неколку познати личности, меѓу кои и Џенифер Лопез и манекенката Џиџи Хадид, се поднесени тужби, бидејќи на социјалните мрежи објавиле фотографии на кои се тие, а кои ги направил некој папарацо.

Што точно се случува тука?

Луѓето обично мислат дека фотографијата на која се тие, би можеле да ја користат колку што сакаат.

Меѓутоа, според законот, фотографот е тој кој има авторски права на неа, доколку правата не ги префрлат на трети лица, како својот работодавач.

Тоа значи дека сопственоста на фотографиите од папараците ја немаат луѓето кои се наоѓаат на нив, туку лицето кое го притиснало копчето на апаратот.

Нил Чатерџи, американски адвокат кој се занимава со судирите поврзани со авторските права, вели дека социјалните мрежи создале голема конфузија на тоа поле.

Според него, голем проблем настанува со тоа што, поради „шерувањата“ и ретвитовите е тешко да се контролира што се прави со некоја фотографија.

Фото агенциите наведуваат дека не е фер нивните фотографии без одобрување да завршат на социјалните мрежи, што значи и милиони следбеници.

Некои дури поднесоа тужби во кои бараат паричен надоместок.

Влоговите дополнително се зголемени кога се има предвид дека некои „инфлуенсери“ заработуваат и до милион долари за еден пост за она што го објавуваат на  Инстаграм.


Вести

Песков: Путин и Ким ќе се сретнат до крајот на месецот

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе се сретнат до крајот на месецот, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека не може да го каже точниот датум на средбата. […]

Вести

ТНТ: Сведочење на професорот Арсовски од Архитектонскиот факултет

Со сведочење на професорот на Архитектонскиот факултет во Скопје Владимир Арсовски, а со мало задоцнување, почна рочиштето за предметот „ТНТ“, за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Професорот Арсовски одговара на прашања […]

Вести

Вториот ден на Велигден 29 април неработен за сите граѓани

Вториот ден на Велигден, според православниот календар, 29 април 2019 година, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Министерството во исто време, на граѓаните од православна […]