Зошто папараците се повеќе ги тужат познатите личности

Би-Би-Си – Лондон

11 февруари 2019

Познатите личности и папараци-фотографите, се разбира, имаат многу лош однос, но тој во последно време е дополнително искомплициран.

Ѕвездите веќе подолго време се жалат на папараците, кои демнат зад грмушки и „висат на бандери“ за да ги „фатат“ без шминка.

Сепак, во последно време има многу жалби и од другата страна.

Против неколку познати личности, меѓу кои и Џенифер Лопез и манекенката Џиџи Хадид, се поднесени тужби, бидејќи на социјалните мрежи објавиле фотографии на кои се тие, а кои ги направил некој папарацо.

Што точно се случува тука?

Луѓето обично мислат дека фотографијата на која се тие, би можеле да ја користат колку што сакаат.

Меѓутоа, според законот, фотографот е тој кој има авторски права на неа, доколку правата не ги префрлат на трети лица, како својот работодавач.

Тоа значи дека сопственоста на фотографиите од папараците ја немаат луѓето кои се наоѓаат на нив, туку лицето кое го притиснало копчето на апаратот.

Нил Чатерџи, американски адвокат кој се занимава со судирите поврзани со авторските права, вели дека социјалните мрежи создале голема конфузија на тоа поле.

Според него, голем проблем настанува со тоа што, поради „шерувањата“ и ретвитовите е тешко да се контролира што се прави со некоја фотографија.

Фото агенциите наведуваат дека не е фер нивните фотографии без одобрување да завршат на социјалните мрежи, што значи и милиони следбеници.

Некои дури поднесоа тужби во кои бараат паричен надоместок.

Влоговите дополнително се зголемени кога се има предвид дека некои „инфлуенсери“ заработуваат и до милион долари за еден пост за она што го објавуваат на  Инстаграм.

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*