ЗГАЗЕНО ДЕТЕ ВО ЃОРЧЕ! БЛОКИРАНА УЛИЦАТА “БОРИС САРАФОВ” ОД НАСЕЛЕНИЕТО!

На улицата “Борис Сарафов” која проаѓа веднаш до основното училиште “Мирче Ацев” во Ѓорче Петров пред кратко време се случила тешка сообраќајна несреќа во која возило згазило 10 годишно дете.

Последната информација која ја добивме од локалните жители е дека детето е вон животна опасност, но немаме други информации во овој момент.

Локалните жители ја блокираа улицата и не дозволуваат движење по неа. Ситуацијата е навистина тензична!

zgazeno dete (6)
zgazeno dete (5)
zgazeno dete (4)
zgazeno dete (3)
zgazeno dete (2)
zgazeno dete (1)

Инаку, на ова место често има сообраќајни несреќи каде жртви се деца. Во последните неколку месеци ова е 4-та несреќа во која страда дете. Во неколку наврати родителите на децата кои беа повредени, поддржани од соседите протестираа на ова место и бараа поставување на семафори. Истите велат дека секое одење на училиште на нивните деца за нив преставува вистински стрес, поради тоа што знаат дека несовесни возачи возат исклучително брзо на оваа улица и не внимаваат на пешаците.

Во предизборието на некои протести присуствуваше и сегашниот градоначалник на Ѓорче Петров, Александар Наумовски кој ветуваше решавање на овој проблем. Вечерва граѓаните прашуваат зошто сеуште никој нема ништо превземено?!

За утре во 18 часот најавен е нов протест! Според жителите овие протести ќе продолжат до решавање на овој проблем кој ги загрозува децата во овој дел од населбата.

 


Вести

Ратификуван Договорот за реципрочно признавање на возачките дозволи со Косово

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше оставката на Горан Трајковски од функцијата директор на Дирекцијата за заштита на лични […]

Вести

ЗНМ: Да се повлече обвинението против Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението против новинарот Томислав Кежаровски. Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски соопшти […]

Вести

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот. Ова е нивна прва официјална средба […]