ЗГАЗЕНО ДЕТЕ ВО ЃОРЧЕ! БЛОКИРАНА УЛИЦАТА “БОРИС САРАФОВ” ОД НАСЕЛЕНИЕТО!

На улицата “Борис Сарафов” која проаѓа веднаш до основното училиште “Мирче Ацев” во Ѓорче Петров пред кратко време се случила тешка сообраќајна несреќа во која возило згазило 10 годишно дете.

Последната информација која ја добивме од локалните жители е дека детето е вон животна опасност, но немаме други информации во овој момент.

Локалните жители ја блокираа улицата и не дозволуваат движење по неа. Ситуацијата е навистина тензична!

zgazeno dete (6)
zgazeno dete (5)
zgazeno dete (4)
zgazeno dete (3)
zgazeno dete (2)
zgazeno dete (1)

Инаку, на ова место често има сообраќајни несреќи каде жртви се деца. Во последните неколку месеци ова е 4-та несреќа во која страда дете. Во неколку наврати родителите на децата кои беа повредени, поддржани од соседите протестираа на ова место и бараа поставување на семафори. Истите велат дека секое одење на училиште на нивните деца за нив преставува вистински стрес, поради тоа што знаат дека несовесни возачи возат исклучително брзо на оваа улица и не внимаваат на пешаците.

Во предизборието на некои протести присуствуваше и сегашниот градоначалник на Ѓорче Петров, Александар Наумовски кој ветуваше решавање на овој проблем. Вечерва граѓаните прашуваат зошто сеуште никој нема ништо превземено?!

За утре во 18 часот најавен е нов протест! Според жителите овие протести ќе продолжат до решавање на овој проблем кој ги загрозува децата во овој дел од населбата.

 

Вести

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која, како што е најавено, треба да бидат разгледани и освоени процедури и правилници за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатски листи; […]

Вести

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е […]

Вести

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Емануел Макрон и Ангела Меркел денеска треба да го потпишат текстот на договор за јакнење на француско-германските односи за да испратат позитивна порака до Европската унија ослабена со порастот на национализам, јавува дописникот на МИА. Потпишувањето […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци од избирачки места, телефонски разговори Во овој случај обвинети се […]

Вести

Схенк: Русија не стои зад лажните вести од Македонија

Ловецот на лажни вести кој ја откри кумановската мрежа, Мартен Схенк, во интервју со дописничката на МИА во Брисел, раскажува како успеал да ги пронајде членовите. Тој вели дека не станува збор за организиран бизнис […]

Балкан

Продолжува комисиската расправа во грчкиот Парламент за Преспанскиот договор

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, јави […]

Интересно

Муралите на Универзитетот Нотрдам ќе бидат покриени поради политичка коректност

Универзитетот Нотрдам во САД соопшти дека ќе ги покрие муралите на оваа католичка образовна установа, кои го прикажуваат пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка. Тоа следи по критиките дека тие се навредливи и понижувачки кон домородните […]

Интересно

Бон Џови дели бесплатни оброци за државните службеници што останаа без плата

Ресторанот на рокерот Џон Бон Џови во Њу Џерси ќе им дели бесплатен оброк на државните службеници кои останаа без плата поради делумното блокирање на работата од американската Федерална влада. На официјалната страница на ресторанот […]

Интересно

Неуспешен обид за Гинисов рекорд (ФОТО)

Дечково испратил официјално барање до канцеларијата на Гинисови рекорди во Њу Јорк да пратат свои претставници кои би го забележале неговиот рекорд. Се пофалил дека може да го запамти бројот pi до две цифри. И […]