Во поплавите во Венеција оштетена стара византиска базилика


Една од најстарите цркви на Венеција, византиската базилика Санта Марија Асунта, основана во 639 година, е една од 60-те цркви кои се оштетени во поплавите што го зафатија градот.

Портпаролот на Венецијанската патријаршија денеска изјави дека античката базилика минатата недела била поплавена три пати, а солената вода влегла во мозаичните подови и мермерните столбови.

Алесандро Полет рече дека црквата Санта Марија Асунта е исчистена со слатка вода, но ќе треба извесно време да се процени степенот на штетата, бидејќи солта е особено корозивна супстанца.

Поради локацијата на црквата во лагуната, на водата и требало подолго време за да се повлече отколку од историскиот центар на Венеција.


Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]

Вести

Регистрирани 404 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје- 172, Куманово-15, Дебар-4, Штип-8, Прилеп-25, Тетово-41, Струга-4, Велес-6, Битола-4, Охрид-11, Кавадарци-5, Гостивар-20, […]