(ВИДЕО) Најголемата Старбакс кафетерија на светот


Најпознатиот синџир кафетерии во светот, Старбакс во Чикаго, Илиноис, САД, ќе го отвори својот досега најголем објект. Комплексот ќе се простира на 43.000 квадратни метри.

Ресторанот ќе биде свеечено пуштен во употреба на 15 ноември и со тоа „ветровитиот град” ќе го потисне Токио како град со најголем Старбакс угостителски објект. Оној во Чикаго ќе биде своевидна туристичка атракција, а во понудата ќе има и специјални кафиња и чаеви.

Покрај тоа, ќе има и коктел-барови и одреден посебен избор на храна.

Работата на новиот Старбакс објект започна 2017 година.

Вести

Заев и Мицкоски на лидерска ќе бараат решение за Законот за ЈО

Решение за Законот за јавно обвинителство, со кој се регулира и судбината на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе се обидат да најдат премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан […]

Вести

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо. […]

Вести

Владата со осуда за инцидентот пред Конзулатот во Мелбурн

Владата денеска најостро го осуди инцидетот што изутрината се случил пред Конзулатот на Република Северна Македонија во Мелбурн. Група македонски иселеници изутрината се собрале пред македонскиот Конзулат во Мелбурн каде запалиле грчко и бугарско знаме […]