Универзитетот во Хонг Конг објави слики од разможување на коронавирусот


Универзитетот во Хонг Конг објави зголемени слики на станици заразени со коронавирус, соопшти Си-Ен-Ен.Визуелниот приказ треба на научниците да им помогне при разбирањето на начинот на размножување на вирусот.

Прикажаните болни станици му припаѓаат на пациент од Хонг Конг.

-Сликите ни помагаат да го разбереме размножувањето на вируските станици и во овој контекст дали постои некаква разлика со МЕРС или САРС”, изјави Џон Николс, професор по патологија на универзитетот.

Тој додава дека постои можност од користење на веќе познатите информации во случаите кога вирусот ги користи истите механизми како кај САРС или МЕСР, како и дека истите можат да се применуваат врз сите нови видови коронавируси.


Бизнис и економија

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

– Конфедерацијата на слободни синдикати предупредува дека со Предлог-измените во Законот за работни односи со кои недела треба да се прогласи за неработен ден ќе се направи хаос бидејќи со подзаконски акти ќе се утврдува […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис и економија

ССМ: Измените во ЗРО не одат во прилог недела да биде неработен ден

– Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека предложените измени во Законот за работни односи од страна на Министерството за труд и социјална политика не одат во прилог на тоа недела да биде прогласена […]

Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]