Скулптура на Џеф Кунс продадена за 91 милион долари


Скулптурата „Зајак“ на уметникот Џеф Кунс е продадена на аукција за 91 милион долари, со што е соборен рекордот за најскапо платено дело на жив уметник.

Скулптурата е направена од не’рѓосувачки челик, висока е нешто повеќе од еден метар, а ги надмина сите проценки на аукциската куќа Кристи. Со тоа е соборен рекордот којшто пред шест месеци го постави сликата на Дејвид Хокни – „Портрет на уметникот (базен со две фигури)“, која е продадена за 90,3 милиони долари, исто така на наддавање во Кристи во Њујорк.

Аукцијата траеше нешто повеќе од десет минути. Победничката понуда изнесуваше 80 милиони долари, но заедно со аукциската такса, сликата ќе чини 91 милион долари.

Кунс претходно го држеше рекордот за најскапо продадено уметничко дело на жив уметник. Во 2013 година неговата портокалова скулптура „Куче од балон“ е продадена за 58,4 милиони долари.

Вести

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани. Градењето дво-третинско мнозинство ќе биде во […]

Бизнис

Бензините поевтинуваат за еден, а дизелот за половина денар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новите цени, ЕУРОСУПЕР […]

Вести

Одбиено барањето на Кочан за одложување на затворската казна

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд – Скопје го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан поради здравствени причини да му биде одложено издржувањето на затворската казна од четири години и осум месеци за […]