Седум индиски космонаути поминуваат тестови во Русија


Седум индиски кандидати кои полагаат тестови за потенцијални космонаути во Русија би можеле да станат „гаганаути“ – предлог за именување на индиските космонаути.

На лекарски прегледи има уште петмина кандидати кои би можеле да бидат вклучени меѓу новите космонаути што треба да бидат обучени во Глакосмос, која е дел од државната корпорација Роскосмос, изјави Дмитри Лоскутов.

Седум кандидати во моментот поминуваат лекарски прегледи, бидејќи Русија се подготвува следната година да лансира дури три нови екипи на својата вселенска станица.

Роскосмос ги известил Глакосмос и индискиот Центар за истражување на вселената, кои летово потпишале договор со Русија дека ќе помогне при подготовката и обуката на потенцијалните космонаути. Ова е прва група индиски кандидати кои се обучуваат во Русија.


Тестирањето на околу 800 штипски текстилни работници завршува утре - МИА
Вести

Регистрирани нови 147 случаи на КОВИД-19 и шест починати

Скопје, 4 јули 2020 () – Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период […]

Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

– Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули е на средина, а партиите ја вжештуваат дебатата за економијата, правната држава и корупцијата. Партиите своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби […]

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово - МИА
Вести

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово

Скопје, 4 јули 2020 () – Засега нема препорака од Комисијата за заразни болести ниту пак одлука за затворање на границите со Србија и со Косово, потврди вчера премиерот Оливер Спасовски и истакна дека во […]