OurMine: Дури и Фејсбук може да биде хакиран Твитер потврди дека нивните официјални налози на социјалната мрежа Фејсбук, како и на платофрмата Месинџер, биле хакирани.

Медиумите претходно пренесоа дека налозите на Фесбук вчера ги презела хакерската група „OurMine“, која притоа ја испратила пораката „дури и Фејсбук може да биде хакиран“.

Групата оваа порака ја ставила на налозите на Твитер и Инстаграм на Фејсбук, а налозите сега се повторно воспоставени, пренесе Би-Би-Си.

Групата „OurMine“, која во јануари хакираше повеќе од 10.000 екипи на американскиот фудбал, тврди дека нивните напади претставуваат обиди да се укаже на ранливоста на кибер просторот.

Групата на налог на Твитер на Фејсбук постави порака : „Здраво, ние сме „OurMine“, па дури и Фејсбуик може да се хакира, иако нивната безбедност е барем подобра од таа на Твитер“.

Групата упаднала и на налозите на Фејсбук и Месинџер на Инстаграм, каде го поставиле своето лого.

Официјалниот сајт на Фејсбук не е хакиран.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]