„Нисан“ повторно го активира производството во САД


„Нисан“ повторно го активира производството во САД - МИА

Токио, 28 мај 2020 () – Јапонскиот производител на автомобили „Нисан“ планира повторно да го активира производството во своите американски фабрики, почнувајќи од 1 јуни.

„Нисан“ повторно ги отвора погоните за монтажа на возила во Кантон, Мисисипи, и постројките за погонски агрегат во Тенеси, а потоа на 8 јуни и погонот за монтажа на возила, Смирна.

Поголемиот дел од американската автомобилска индустрија почна повторно со работа по затворањето во март поради новиот коронавирус, но со ограничени капацитети.


Вести

Со маска, средство за дезинфекција и дистанца, ДИК со герила акција во Скопје повика на безбедно гласање!

Караванот на Државната изборна комисија денеска беше во скопските општини Сарај, Шуто Оризари, Чаир и на плоштад „Македонија“ во центарот на Скопје со нивната герила акција. ДИК повика на безбедно гласање со делење на едукативните […]

Вести

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

– Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1, Кавадарци-1, Демир Хисар- 1, Гостивар-8, Струмица-1, Кратово-1, Свети Николе-9, […]

Филипче: Имаме протоколи и доволно заштитна опрема за спроведување на изборите - МИА
Вести

ДИК ги повикува учесниците на изборите да ги почитуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните

Скопје, 8 јули 2020 () – Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги повика сите вклучени во изборниот процес да ги почитуваат здравствените мерки, упатствата и протоколите за предвремените парламентарни избори на 15 јули. – Само […]