Нисан Леаф мина 370 километри без возач– Јапонското возило Нисан Леаф со помош на осум ласерски читачи, седум камери, радар и шест контролни единица, а без возач возеше покрај останатите учесници во сообраќајот, и така мина 370 километри.

Тоа е најдолгото и најкомплексно патување во Велика Британија досега, во време кога трката за развој на самоуправувачки возила во автомобилската индустрија е во полн ек.

Земјата се обидува да земе „дел од колачот“ во оваа индустрија за која се проценува дека до 2035 година ќе вреди 1,2 билиони долари.

Приближно 370-километарското патување започна во европскиот технолошки центар на Нисан во Кранфилд во јужна Англија. Патот заврши во Сандерленд, на североистокот.

– Останатите возачи одоколу не забележуваа дека автомобилот всушност е целосно самоуправувачки, забележа Дејвид Мос, одговорен за истражувањата и развојот на Нисан во Европа.

– Возилото поради бројот на сензори кои непрекинато наѕираа што сè се случува околу него, може да бидат замена за човек возач, додава тој.

Проектот на Нисан наречен „Хјуман драјв“ прими средства од британската Влада, откако доби дозвола за вакви возења оттаму.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.798 нови […]

Вести

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе  гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани 15-минутни видеа за секој наставен час. Часовите ќе почнуваат во 8.30 часот […]

Вести

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, […]