На „Олд трафорд“ се инсталира 5G мрежа

Раководството на Манчестер Јунајтед подготви изненадување за сите посетители на „Олд Трафорд”. Клубот ќе инсталира 5G технологија на својот стадион, објавија локалните медиуми.

Пред само неколку дена, Барселона исто така најави дека воведува интернет на Камп Ноу.

„Црвените ѓаволи“ веќе се во напредни разговори со „Водафон”, и од мобилната компанија уверуваат дека врската 5G ќе биде 100 пати побрза од претходната 4G.


Бизнис

Фондот за Западен Балкан додели грантови за 24 проекти

Секретаријатот на Фондот за Западен Балкан во Тирана ја одржа дводневната партнерска работилница и церемонијата за доделување на грантови од 24-те победнички проекти од вториот повик на ВБФ. На настанот присуствуваа високи претставници од министерства за […]

Вести

Протест на жителите на Гази Баба против преселбата на Центарот за зависности во нивната населба

Жителите на Гази Баба денеска одржаа протест против најавата за дислокација на Центарот за одвикнување од зависности од Општина Кисела Вода во простории на поранешната фабрика „Металски завод – Тито“, во населбата Маџари. Учесниците на […]

Вести

Марш за Денот на параплегијата и дистрофијата во Скопје

Денот на параплегијата и дистрофијата денеска беше одбележан со марш организиран од Националниот сојуз на лица со попреченост „Мобилност“, под слоганот „Силата не е во чекорењето, силата е во издржливоста!” Неколку години по ред, секцијата […]