“Лудиот тим” цели на медал“Ако некој ни речеше пред турнирот дека ќе имаме пет поени и ќе ја освоиме нашата прелиминарна група, ќе му кажев дека е луд”. Борко Ристовски може да биде тап, но 35-годишниот голман има доволно искуство во својата кариера – игра за тимови како Вардар, Рајн-Неккар Левен и ФК Барселона.


 

Приказната на Македонија може да изгледа како неочекувана на прв поглед, но тие никогаш не биле во подобра ситуација отколку во ЕХФ ЕП 2018 година.

Поради победата на Вардарската Лига на шампиони VELUX EHF 2016/17, македонскиот тим сигурно може да се смета за закана за медал во Хрватска.

“Го имаме тој оган внатре”

Две тесни победи против Црна Гора и Словенија беа придружени со нерешено наспроти Германија, во игра која ќе резултираше со трета победа ако не беше пропуштениот обид на Стојанче Стоилов во последните 10 секунди.

И покрај тоа што дојдоа толку блиску, Македонците беа ништо друго освен тажни по резултатот.

“Ние сме многу среќни, ние сме многу задоволни. За нас тоа е совршено, тоа е неверојатно. Ќе го земеме овој нерешен резултат, и сега можеме да одмориме повеќе од нашите противници. Ние сме подготвени за следните три натпревари и ќе видиме што ќе се случи “, вели левото крило Дејан Манасков.

Македонија ги предводеше главните рангирања пред да се исфрли, како единствен тим со три бода – една точка понапред од Шпанија, Данска и Германија.

Нивната најголема предност?

“Ние сме луди. Ние сме луда екипа. Мислам дека сите видоа дека се бориме против секој тим, без оглед дали се актуелни носители на титулата. Го имаме тој оган внатре “, вели Ристовски.

Ефектот на Гонзалес

Република Македонија нè изненади пред шест години во Србија, кога тие станаа петти, откако победија против Полска, Србија и Словенија и играа нерешено со Шведска. Сега тие изгледаат уште поопасни, бидејќи го имаат Раул Гонзалез како главен тренер – 48-годишниот шпански ас, кој го поведе Вардар да ја освои Лигата на шампионите во Лигата на шампионите минатата сезона. Гонзалес досега не служел како национален тренер и ЕХФ ЕП 2018 е првиот голем меѓународен турнир за него во таа позиција.

“Нашиот тренер е одличен, тој е ракометниот господар. Ние треба да бидеме најсреќни играчи во светот, бидејќи тој е еден од најдобрите тренери во ракометот токму сега, ако не и најдобриот. Тој е неверојатен, тој донесе позитивна енергија откако победи со Вардар. Тој е добар мотиватор и тој донесе многу позитивна атмосфера во тимот “, вели Манасков.

Зборовите на 25-годишниот лево крило ги потврдуваат ветеранот Кирил Лазаров, капитенот на Република Македонија и поранешниот Атлетико Мадрид, ФК Барселона и Веспрем.

“За мене секој тренер е важен. Раул Гонзалес е еден од најдобрите тренери во светот. Го почитуваме секој тренер – но можеби Раул повеќе “, додава насмеаниот Лазаров.

Тактички кажано, Гонзалес донесе пристап “висок ризик –  голема награда”, како што е демонстрирано во играта против Германија. Македонија го извади голманот за целата прва половина за Гонзалес за да му даде на својот тим седум и шест предност во нападот.

“Не можете да го спроведете тактичкиот систем против волјата на играчите, па го анализирав македонскиот систем и додадов малку шпански влијание за подобрување на тимскиот дух. Тоа добро функционираше и со Вардар – и се надевам и со националниот тим “, вели Гонзалес.

Но, Гонзалес, исто така, му помогна ментално, со победата на Вардар како инспирација за националниот тим. “Нормално е дека тимот како Вардар кој ја освои Лига на шампиони VELUX EHF, не мотивираа да направиме повеќе. Ако го сторат тоа, зошто не можеме да го сториме ova? “, Прашува Ристовски.

Гонзалес, кој пред 22 години ја освои бронзената медал на Олимписките игри, играјќи за Шпанија, ќе се соочи со “Лос Ампатос” за прв пат во својата кариера, кога Македонија ќе се сретне со светските шампиони во 2013 година во нивниот прв натпревар во главната рунда. Притисокот е присутен, бидејќи македонската победа ќе го приближи тимот на Гонзалес до нивниот прв полуфинален лев.

“Црвено и жолто – боите на Шпанија и Македонија се исти, па се чувствувам како дома”, се шегува шпанскиот тренер.

Повеќе од 100.000 фанови на плоштадот Македонија

Имаше 3.000 македонски навивачи на секоја игра во Загреб – најверојатно најголемиот поддржувач за еден тим настрана од хрватските. Нивната радост е заразна, а играчите мора да сонуваат за тоа што ќе се случи во Скопје ако го донесат својот прв медал ЕХФ ЕВРО.

“Кога завршивме пред петти шест години, на улиците на Скопје имаше 100.000 навивачи. Замислете што ќе се случи ако добиеме медал. Јас едноставно не можам да го замислам ова “, заклучува Манасков.

“Сите Македонци се ракометари во овој момент. Повеќе од 3.000 ќе дојдат да не поддржат во Вараждин и ќе нè зголемат и ќе вршат голем притисок врз нашите противници. Ние напредуваме во оваа атмосфера, подготвени сме да дадеме сè на теренот.

Ние сме во тешка ситуација. Од една страна, бевме број еден по претходниот круг, што беше изненадување. Од друга страна, очекувањата се толку големи, но имаме напредни тимови од светска класа како Шпанија и Данска. Со овој став и со вистинскиот борбен дух, би можеле да имаме шанса “, заклучува Гонзалес.

Сеуште има долг пат пред тоа достигнување и патеката е тешка, со тешки натпревари против Шпанија и Данска . Но, ако тимот може да го отклучи невозможното, тоа мора да биде Македонија. Тие се доволно луди, нели?

извор