Лошото време го одложи лансирањето на ракетата на „Спејс икс“ 


Лошото време го одложи лансирањето на ракетата на „Спејс икс“  - МИА

Вашингтон, 28 мај 2020 () – Лансирањето на вселенскиот брод  „Кру драгон“ синоќа беше одложено поради лошите временски услови и е презакажано за в сабота.


 

Ракетата на компанијата „Спејс икс“ треба да ја превезе капсулата со двајца американски астронаути, Даг Харли и Боб Бенкен, на Меѓународната вселенска станица.

Тоа е прво американско ласнирање ракета од американска територија со човечки екипаж по девет години пауза. Шатл-програмата за превоз на луѓе и товар на МВС беше стопирана од НАСА во 2011 година, кога Агенцијата во вселената го прати својот последен вселенски брод „Атлантис“.