Летот на Боинг Старлајнер во Земјината Орбита (видео)– Летот на Боинг орбиталната капсула Старлајнер не мина според очекувањата, но затоа пристигна единствената снимка на Земјата погледната од Земјината Орбита, направена од внатрешноста на кабината.

Првиот пробен лет на Старлајнерот е делумно неуспешен, оти леталото не успеа да стигне на зацртаното место на Меѓународната вселенска станица – МВС. Сепак, Боинг објави видеоснимка од она што се случувало во вселенскиот брод. Сè тоа го снимале четири камери однатре во капсулата.

На снимката може да се види и погледот низ прозорот од капсулата, од кој се гледа лансирањето, влезот во Орбитата и поглед на нашата планета од далечина.

Летот е изведен без човечка посада. Она што некому ќе му изгледа како човек, всушност е кукла облечена како астронаут во пилотската кабина. Наречена Роси, по американската легенда за Роси спојувалката од Втората светска војна.


Вести

Седум града со над 100 активно заразенни со коронавирус

Во моментов во земјава како активни се водат 2.323 случаи на заразени со коронавирус. Од нив, во седум македонски градови има над 100 заразени. Најмногу активни случаи има во Скопје (684), по што следат Куманово […]

Бизнис и економија

Осумте банки заинтересирани за соработка со Пошта до крајот на месецот треба да достават понуди

– До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да одговорат на писмото што го испрати Пошта до нив за условите што ги нудат, по […]

Субвенции од државата за плати досега побарале 12.380 компании - МИА
Вести

Четврти сет мерки – 470 милиони за поддршка на граѓаните и стопанството, според опозицијата Христијан Мицкоски, четвртиот пакет е задоцнет

– Преку нов пакет економски мерки вреден 470 милиони евра Владата ќе се обиде во третиот квартал од годинава да го спречи падот на БДП од вториот квартал и со зголемена економска активност и јавна […]